A Microsoft továbblépett a Palladiummal

Vágólapra másolva!
A Microsoft fejlesztői konferenciáján kedden bemutatta a korábban Palladium néven ismert adatvédelmi technológiájának első, még fejlesztés alatt álló változatát.
Vágólapra másolva!

A New Orleansban zajló Windows Hardware Engineering Conference-en (WinHEC) a szoftveróriás olyan számítógép-prototípust mutatott be, amely támogatja a Next-Generation Secure Computing Base (NGSCB) technológiát. A korábban Palladium néven ismert kezdeményezés célja a személyi számítógépen lévő adatok védelme. A rendezvényen bemutatott prototípus a technológiát támogató valódi és emulált hardvereszközökön alapszik, s lehetővé teszi az NGSCB által biztosított egyes új biztonsági funkciók bemutatását. A Microsoft egyébként most először mutatja be a sokak által vitatott technológiát, és a napokban külön információs weboldalt is indított annak.

Az NGSCB első változata négy fő újdonsággal rendelkezik majd: egy új megoldás lehetővé teszi, hogy a megbízható alkalmazásokhoz illetéktelenek ne férhessenek hozzá, egy másik pedig az adatok biztonságos tárolását teszi lehetővé a merevlemez és a memória elszeparált részében, valamint védelmet nyújt a vírusok és más kártékony programokkal szemben is. Emellett lehetővé válik a titkosított adatkommunikáció a személyi számítógépekhez illesztett perifériákkal, míg a hálózatokban való munkát a megbízható számítógépek azonosításának lehetősége teszi biztonságosabbá. A prototípus PC-n végzett bemutató keretében a Microsoft szakemberei megkísérelték egy szövegfájl tartalmát "ellopni" egy programmal, ám az NGSCB segítségével a megbízható alkalmazás megakadályozta ezt. Egy másik demonstráció keretében egy tanúsítvánnyal ellátott állományt átmásoltak egy másik számítógépre, azon módosították, majd visszamásolták eredeti helyére: az új technológiát támogató alkalmazás érzékelte a változtatásokat, ezért nem is nyitotta meg az állományt.

Bill Gates, a Microsoft igazgatótanácsának elnöke az új technológia bemutatása kapcsán elmondta, az NGSCB a Windows XP 2004. vége tájékán piacra kerülő utódja, a Longhorn kódnéven ismert operációs rendszer részét képezi majd. A Microsoft egyelőre hivatalosan még nem nyilatkozott arról, hogy várhatóan mikorra fejezik be az új biztonsági technológia fejlesztését. Kritikusok szerint az új technológia bevezetésével a fogyasztók kevesebb kontrollal rendelkeznek majd számítógépeik és adataik felett, ráadásul a Microsoft arra is használhatja azt, hogy tovább őrizze sokak által bírált szoftverpiaci dominanciáját.