Vágólapra másolva!
Húsz évvel ezelőtt készítették az első számítógépes vírust. A számítástechnikában  új korszakot nyitó károkozó rosszindulatú programok lehetőségeinek demonstrálására készült egy amerikai egyetemen.
Vágólapra másolva!
Axelero: fellépés a vírus- és spamözön ellen/techbazis/internet/20030904virus1.htmlIngyen vírus- és spyware-védelem/techbazis/szoftver/20031010virus.htmlVírusokról bővebbenhttp://vizsla.origo.hu/katalogus/009/037

Az első számítógépes vírust egy Fred Cohen nevű informatikus, aki a nyolcvanas évek elején a Dél-Kaliforniai Egyetem hallgatója volt. Cohen egy Vax minikomputer VD nevű grafikus programjához illesztette a károkozót. Magát a vírus szót a készítő a program leírásában olyan programok megnevezésére használta, amelyek más programokban képesek elrejteni saját magukat úgy, hogy módosítják azok kódját. A vírus a VD programban rejtőzködve egyes felhasználói jogosultságok kihasználva képes volt megfertőzni egy teljes Vax-rendszert. Cohen később, a számítógépvírussal véghez vitt kísérleteinek eredményeiről beszámolva egy konferencián megjósolta: a vírusok hálózatokon is képesek terjeszteni magukat, ezért jelentős és közvetlen fenyegetettséget jelentenek a számítógépes rendszerekre. Ekkoriban a vírusok még javarészt magukat más programokba rejtve, főként floppylemezeken és más adathordozókon terjesztették magukat.

A személyi számítógépeket támadó első valódi károkozónak a legtöbb szakértő szerint a Brain nevű vírus tekinthető, amely 1986-ban jelent meg. A vírust pakisztáni programozók készítették, akik ezzel legális programjaik kalózmásolatainak terjesztésének kívánták elejét venni. A Windows operációs rendszer megjelenésével új technológiák jelentek meg a számítógépes károkozók terén is, ekkor ütötték fel fejüket például az első makróvírusok, amelyek a Microsoft Word szövegszerkesztőn keresztül fejtették ki hatásukat. Az internet térhódítását követően számtalan olyan féreg és vírus jelent meg, amely e-mailben terjed, vagy esetleges biztonsági réseken keresztül juttatja fel magát a világhálóra kapcsolódó számítógépekre. Szakértők jelenleg durván 60 ezer féle különböző számítógépes vírust tartanak számon, melyek száma havonta körülbelül négyszázzal gyarapodik.