A sikerszéria folytatódik: Madden NFL 2005

Vágólapra másolva!
Megkezdődtek az NFL, az észak-amerikai amerikaifutball-bajnokság küzdelmei, mellyel szinte párhozamosan látott napvilágot a tojáslabdás focival foglalkozó sorozatok legnépszerűbbikeként, a Madden NFL-nek a legújabb, 2005-ös epizódja.
Vágólapra másolva!

Sok sportbarát nagy örömére immár hazánkban is rendszeresen láthatunk közvetítéseket az NFL, vagyis a National Football League mérkőzéseiről. Magyarországon, hasonlóan több más európai országhoz sokan durvának és érthetetlennek tartják ezt a sportot, pedig kicsit jobban megismerkedve ezzel a stratégiainak is nevezhető játékkal rájöhetünk, hogy egyáltalán nem magasabb a sérülések aránya, mint a mi focinkban, a szabályok pedig a legtöbb labdajáték paragrafusainál nemhogy bonyolultabbak, hanem kifejezetten egyszerűbbek!

Ezt a remek játékot több fejlesztőgárda is megpróbálta lemodellezni, több-kevesebb sikerrel. Biztos sokan emlékeznek még a kilencvenes évek elején megjelent Mike Ditka nevével fémjelzett játékra, mely a maga idejében igencsak színvonalas próbálkozásnak számított, de igen komoly űrt hagyott maga mögött. Ezt az űrt töltötte be aztán az Electronic Arts a Madden NFL sorozattal, melynek tavalyi, 2004-es rész a legsikeresebb EA sportjátéknak bizonyult valamennyi széria valamennyi korábban megjelent epizódját figyelembe véve. Az idei rész minőségében aligha mard el a tavalyihoz képest, viszont sokkal nagyobb hangsúlyt fektet a védekezésre, mely ebben a sportban is egyértelmű kulcsa a győzelemnek - mint ahogy a mondás is tarja: "a támadás nyeri a mérkőzéseket, a védekezés nyeri a bajnokságot".

Az természetesen már a korábbi verzióban is szerepelt, hogy tetszésünk szerint találhattunk ki védekezési formációkat, illetve ízlésünknek megfelelően variálhattuk át a fejlesztők által felkínáltakat. Az sem újdonság, hogy védekezési - és persze a támadási - stratégiát bármikor megváltoztathattuk, de ennyire könnyedén, és ennyire testre szabottan ezt azért nem tehettük az előző részben. Most akár egyetlen gombnyomással, vagy kattintással is új feladatot adhatunk bármelyik védekező játékosnak - akár támadunk, akár védekezünk -, aki e briliáns mesterséges intelligenciának hála képességei függvényében precízen végre is hajtja az újonnan kapott utasítást.

A gépigény megjelölésénél nem szerepel, hogy rendelkeznünk kell egy jó analóg gamepaddel, de nem árt, ha birtokunkban van egy ilyen, a konzolok világából átkirándult eszköz. A védekezés ugyanis rendkívül eredményes lehet az újonnan bevezetett "hit stick" technológiának köszönhetően, melyhez azonban feltétlen kell az a gamepad. Ekkor az irányítókarral mozgathatjuk a kiválasztott védőjátékost, méghozzá minden korábbinál finomabban és precízebben. A kart folyamatosan nyomva például a játékos egyre gyorsul, a sikeres ütközéskor elgázolva szerencsétlen irányítót, vagy a labdával szaladó másik játékost. Ha csak a labdára váró játékos körül szaladgálunk - nem lehet például a wide receivert bármikor megtámadni - akkor játékosunk automatikusan megpróbálja zavarni az ellenfelet a labda elkapásában, és így tovább...

Az éremnek ezúttal is két oldala van, vagyis a támadások fejlődésével párhuzamosan nehezebbé vált a támadás, a sikeres akciók elérése. Megijedni azért nem kell, a feladat nem lett bonyolultabb a tavalyi évi játékban tapasztaltnál, habár a Madden 2004-et is érték kritikák a túl nehéz támadások miatt. Kétségtelen, hogy akik jól belejöttek a helyes támadóalakzatok kiválasztásába - ezek tárháza természetesen bővült - azon játékosoknak nem kell időt pazarolni a program ezen részére, viszont az is igaz, hogy a védekezők fejlesztett mesterséges intelligenciája nehezebbé teszi a touchdownok elérését. No de sebaj, az a pontdömping, melyet legutóbb produkált a Green Bay és az Indiana az első negyedben, úgysem NFL színvonal...

Az NFL történetében böngészve nem egy olyan esettel találkozhatunk, mikor egy, a SuperBowlért harcba szálló csapat gyakorlatilag azonos gárdával a következő idényt csupán néhány győzelemmel, és egy halom vereséggel zárja. Ezt a jelenséget sokan azzal magyarázzák, hogy minden más sportnál fontosabb szerepet kap az amerikaifutballban a morál, a játékosok lelki állapota. Ez a tényező minden korábbinál hangsúlyosabban jelenik meg a Madden legújabb részében is - ha van egy zseniális running backünk, de rendszeresen a kispadon aszaljuk, ne lepődjünk meg, hogy teljesítménye rohamosan romlani kezd.

A játékmódok területén nem történt lényeges változás - visszatér a tulajdonos játékmód, de ezzel régebbi Madden részekben már találkozhattunk -, viszont mindegyik módban több lehetőség vár bennünket, mint a korábbi részben. A legérdekesebbnek ezúttal is a franchise mód tűnik, melyben akár a csapat minden ügyes-bajos dolgával foglalatoskodhatunk. Az egyik leglényegesebb eleme a sikerhez vezető útnak a tehetséges fiatalok kiválasztása, vagyis a draft - ide kapcsolódó újítás, hogy a fiatalok bajnokságát folyamatosan "futtatja" a mesterséges intelligencia, így a kiszemelt fiatalok immár nemcsak egy nagy adatbázis elemei, hanem igazi játékosok, akik akár súlyos sérüléseket is szenvedhetnek, statisztikáik pedig folyamatosan változnak.

A Madden NFL 2005 tartalmaz olyan lehetőségeket is, melyeknek ugyan semmi köze a mérkőzések sikeres megvívásához, viszont rendkívül szórakoztató elfoglaltságot jelent. Ezek egyike az úgynevezett minicamp játékmód, mely egy virtuális edzőtábornak felel meg, ahol végtelenül leegyszerűsített támadásokkal próbálhatunk meg sikert elérni, mint ahogy a védők feladata sem túl bonyolult. Szintén ide sorolható az lehetőség, melynek keretein belül saját szurkolókat - nem tévedés, nem játékosokról, hanem szurkolókról van szó - készíthetünk, akik aztán hatalmas sajttal a fejükön, vagy éppen vikingnek, sasnak, római légiósnak, indián főnöknek, és még ki tudja, miféle fura szerzetnek öltözve buzdítják csapatunkat a lelátóról.

A program grafikájára nem lehet sok panaszunk, habár az tény, hogy nem ez lesz a legszebb idei EA sportprogram. A játékosok, valamint a pálya körül álldogáló edzők és a bírók lehetnének kidolgozottabbak, főleg, ami az arcokat illeti. A grafika ugyan fejlődött az előző évi játékhoz képest, de azért ennél többre is képes lenne ez a grafikus motor. A hanghatások megállják a helyüket a többi korábbi EA sportprogival való összehasonlításban, de e téren szinte semmi sem változott. Ami talán negatívumként említhető, az a meccsek alatt hallható zeneszámok nem túl ötletes megválasztása.

Kötekedhetnénk, hogy lehetne valamivel szebb a legújabb Madden NFL, de ez tényleg csak szőrszálhasogatás lenne. A program nemes egyszerűséggel kiváló, és ha eljön a hét szűk esztendő, vagyis hónap - az NFL küzdelmei csupán szeptembertől január végéig tartanak -, akkor senki se habozzon elővenni a programot a következő idény indulásáig.

Rendszerkövetelmény:

RAM128 Mbyte RAM
HDD1,95 GB
VGA32 MB VRAM