Minden tizedik high-tech kütyü hamisítvány

Vágólapra másolva!
A távol-keleti műhelyekben már most is futószalagon készülnek a hamis játékkonzolok, és lehet, hogy hamarosan nem az olcsó Gucci-táska, hanem a gagyi-iPod lesz a slágertermék.
Vágólapra másolva!

A hamisítók már nem csak Gucci táskában és Rolex karórában utaznak, hanem egyre több csúcstechnológiát képviselő elektronikai terméket és számítógépalkatrészt is másolnak - adta hírül a Wired News. A KMPG könyvvizsgálócég és az AGMA, az IT-vállalatok által a feketekereskedelem és hamisítás visszaszorítására létrehozott amerikai székhelyű szervezet felmérése szerint már minden tizedik high-tech termék hamisítvány.

Neten árulják a legtöbb high-tech gagyit

A vásárlóknak pedig sejtelmük sincs arról, hogy jobban oda kellene figyelniük arra, mit vesznek meg, ugyanis meg vannak győződve róla, hogy a drága high-tech berendezéseket nehéz hamisítani. A legtöbb ilyen árut a gagyi órákkal, CD- és DVD lemezekkel ellentétben nem is az utcán, hanem az interneten keresztül sózzák az emberek nyakába. A másolatok minősége nagyon változó, de származási helyükben általában megegyeznek, és ez Kína - derül ki a felmérésből.

A hamisított termékek között egyre több a játékkonzol, például a Sony Playstation, de a márkavédelemmel foglalkozó Net Enforcers nevű szervezet szerint csak idő kérdése, hogy nagy tömegben bukkanjanak fel a piacon a legnépszerűbb hordozható zenelejátszó, az iPod hamisítványai is. Nem csak a fogyasztói elektronikai termékek másolása jövedelmező: az AGMA hamis hálózati informatikai alkatrészeket árusító dealerre is bukkant már, és sokan hamisítanak tintapatronokat nyomtatókhoz, amelyeket nagy tételben el lehet adni.

A beszállítók is buherálnak

A hamisítók nem mindig másolják le a termékeket, van úgy, hogy csak valami olcsó berendezést címkéznek fel. Az AGMA hamisításnak tekinti azt is, amikor egy nagy cégnek beszállító (általában távol-keleti) gyártó kispórolja termékéből az eredeti alkatrészeket, és valami olcsóbbal pótolja azt. Ez esetben a megrendelő céget terheli a felelősség, hogy a termék eredetiségét garantálja, így neki kell a beszállító körmére néznie.

A hamisítványokat még mindig az alacsony ár alapján lehet a legkönnyebben azonosítani. Ez különösen árulkodó akkor, ha a terméket egy internetes aukciós oldalon próbálják meg eladni. A legnagyobb ilyen weboldal, az eBay már korábban elindított egy programot a hamisított termékek kiszűrésére, de természetesen nem tudnak minden egyes ügyletet ellenőrizni. Az aukciós oldalakon ráadásul gyakran eredeti, de lopott készletek is gazdát cserélnek.

Magas haszon, nagy átverés

Forrás: ORIGO
Eredeti vagy másolat?

A high-tech termékeket elsősorban magas áruk miatt éri meg hamisítani: míg egy hamis Louis Vuitton táskán maximum 10-20 dollár a haszon, egy játékkonzol meggyőző másolata akár több száz dollárt is hozhat a konyhára. Az IT-termékek hamisítása a kütyükre komoly összegeket kiadó vásárlókat is jóval hátrányosabban érinti, mint az olcsó gagyit gyűjtő turistákat.

Aki ugyanis a nyaralás alatt a bazárban elcsábul, és kiad pár dollárt egy Rolexnek tűnő valamire, általában tisztában vele, hogy mit kap, és nem lepődik meg, ha az óra pár hét után nem ketyeg tovább. Ugyanez a vásárló már joggal érzi magát durván becsapva akkor, amikor több ezer dolláros számítógépe füstöl el, és csak a szervízben derül ki róla, hogy hamisítvány.