IBM: eladták a kínaiaknak, majd kitiltották

Vágólapra másolva!
Az Egyesült Államok külügyminisztériumának bizalmas belső hálózatában nem lehetnek kínai gyártmányú PC-k - döntött a kongresszus szakbizottsága, miután az IBM tíz hónapja eladta teljes PC-üzemágát a kínai többségi tulajdonban lévő Lenovo cégnek.
Vágólapra másolva!

A bizottság aggodalmasnak találta, hogy amerikai kormányhivatalokban előfordulhatnak külföldi számítógépek. Az IBM 1,7 milliárd dollárért teljes személyi számítógép üzletágát a Kínai Tudományos Akadémia többségi tulajdonában lévő Lenovo cégnek adta el, s ezzel szinte automatikusan a kínai cég vált az amerikai kormányhivatalok udvari szállítójává.

A külügyminisztérium 16 ezer számítógépet rendelt a Lenovo cégtől, s ezek közül 900 darabot bizalmas anyagok kezelésére akart használni. Mindez a minisztérium költségvetését felügyelő kongresszusi bizottságnak tűnt fel, s biztonsági aggályokra hivatkozva kitiltotta a külföldi gépeket a titkosnak minősített munkakörökből. A bizottságot vezető Wolf szenátor odáig ment, hogy javasolta: a Lenovo céget töröljék a kormányzati szállítók listájáról, és a minisztériumok nyilvános részlegeiben se használjanak külföldi gépeket.

A Lenovo cég képviselői tagadják, hogy bármilyen hátsó ajtót vagy kémkedő szoftvert építettek volna be a számítógépekbe, és szerintük gyártási technológiájuk is teljesen biztonságos, nem teszi lehetővé a külső behatolást és gyártmány manipulációját. Más kérdés, hogy a kínaiak azt is tagadták, hogy bármilyen katonai vagy ipari titkot próbáltak volna ellopni az USA-ból. A nyilatkozatra annak kapcsán került sor, hogy a Lockheed Martin cég tajvani kereskedelmi képviselője beismerte, hogy Peking számára kémkedett: az illető ellen rakéta- és repülőgép-alkatrészekkel való illegális kereskedelem miatt folyik eljárás - olvasható a The New Scientist című angol tudományos folyóirat honlapján.