Berlinből indul Európába az új DVD

Vágólapra másolva!
Az ősszel induló roham előtt a gyártók a német fővárosban mutatták meg az európai közönségnek azokat a nagy felbontású digitális eszközöket, amelyek ősztől a hagyományos DVD-t hivatottak leváltani, az USA után immár Európában is. Emellett persze számtalan egyéb kütyüt és berendezést is megcsodálhattunk a berlini IFA szakkiállításon.
Vágólapra másolva!

A szórakoztatóelektronikai ipar köszöni szépen, nagyon jól van, és töretlen optimizmussal tekint a jövőbe. Gee Sung Choi, a Samsung digitális média üzletágának elnök vezérigazgatója egyenesen egy aranykor eljöveteléről beszélt a berlini Internationale Funkausstellung (IFA) szakkiállítást megnyitó beszédében pénteken, és a szakma elszántságát jelzi az is, hogy ez az első alkalom, amikor nem vártak két évet a show megrendezésére.

A tévénézés reneszánsza

Choi nyitóbeszéde a digitális reneszánsz gondolata köré épült, amit kicsit egyszerűsítve akár a tévénézés reneszánszaként is értelmezhetünk. A Samsung üzletág-vezetőjének víziója szerint a közeljövőben mindenhol lapos monitorok vesznek majd minket körül: lesz egy hatalmas tévé az otthonunk központjában, néhány kisebb a többi szobában, vagy a munkahelyen, iskolában. Emellett menet közben is bámulhatjuk a kisebb, tíz collos kijelzővel ellátott mobiltévéket, például az autóban, és legkisebb hordozható eszközökbe, a médialejátszókba, mobiltelefonokba is tévé költözik, nem is beszélve a laptopokról.

Forrás: [origo]
Lapos képernyők mindenütt

A Samsung, és a másik nagy koreai gyártó, az LG standján is megtekinthettünk egy sor olyan készüléket, amelyek mindegyikéből miniatűr antenna kandikált ki. Ezek közül talán egy digitális fényképezőgépen volt a legfurcsább tévéadást látni, bár a Samsung most bemutatott MS61-es masinája már önmagában is tartalmaz egy médialejátszót. A konvergencia, úgy tűnik, megállíthatatlan, és a mindentudó mobiltelefonok után elérte a többi kütyüt is. Koreában már kétmillióan néznek tévét a mobiljukon, és Németországban is még idén elindul a DMB-sugárzás, Magyarországot viszont valószínűleg még jó ideig nem éri el ez a trend.

A kiállítás igazi nagyágyúi a lapos képernyős tévék voltak, amelyekkel minden nagy kiállító rogyásig rakta a standját. A Samsung vonultatta fel a legjobb kontrasztarányú készüléket, amelyen tízezer árnyalatnyi különbség van a legsötétebb és a legvilágosabb pont között, és másfélszer annyi árnyalat megjelenítésére képes, mint ami a szakmai sztenderdekben le van fektetve. A Mosel névre keresztelt készülék különlegessége, hogy LED-ek világítják meg képpontjait, és az újítás elnyerte az EISA szakmai díjat is. A Philips egész falakat rakott tele Ambilight-modelljeivel, amelyek a készülék ereme alatt elhelyezett apró fényszórókkal vetíti ki a kép szélének színeit maga köré, mintegy meghosszabbítva ezzel a képet, az LG pedig elhozta a kiállításra a világ legnagyobb HD-tévéjét, amely 100 inches, vagyis 254 centiméteres képátlóval rendelkezik.

Forrás: [origo]
Az ultramobil PC is kipróbálható volt

Az újfajta DVD luxuscikknek ígérkezik

A nagy felbontású tévékhez illő lejátszók terén a Samsungé az elsőbbség: október közepén jelenik meg Európában a Samsung BD-P1000-es Blu-ray lejátszója, amely egyben a világ első ilyen készüléke. A modell ára 1000 euró lesz, de valószínűleg csak a legelszántabb házimozi-rajongók csapnak majd le rá, a hozzá való filmekre ugyanis még várni kell majd 2007 elejéig. Bár első bemutatásuk után sokan kritizálták a nagy felbontású lejátszók méreteit, a koreai cég modellje külsőre nem lógott ki a standon látható mezőnyből, és kifejezetten szép darabról van szó.

A Philips, az IFA másik nagy kiállítója filmek hiányában inkább egy Media Center PC-t jelentet meg először, amivel rögzíteni, majd szerkeszteni is lehet a nagy felbontású adásokat - igaz, ez is csak a német vásárlóknak kedvez, mivel ott már elindult a HD-adások próbaüzeme. Az MCP9480i külsőre úgy fest, mint egy nagy darab DVD-lejátszó, amihez vezeték nélküli PC-billentyűzetet mellékeltek, de 2300 eurós (637 ezer forintos) árával nem ígérkezik igazi tömegterméknek. Blu-ray készüléket az LG standján is láttunk, ott viszont nem tudtuk meg, mikor kerül majd piacra.

Forrás: [origo]
A Philips nappaliba szánt PC-je


Természetesen eljött Berlinbe a rivális formátum, a HD DVD szülőatyja, a Toshiba is, amely novemberben dobja majd piacra készülékeit, jó 300 euróval olcsóbban, mint a Samsung. A japán gyártó az asztali lejátszók mellett elsősorban HD-meghajtós Qosmio laptopjait demózta a kiállításon, amelyeket szintén nagy képernyős lapostévékre kötöttek, ezzel szemléltetve, hogy akár otthoni szórakoztatóközpontnak is beillenek.

A Samsung is belép a zenebizniszbe

A Samsung bemutatóján talán a K5-ös zenelejátszó kapta a legnagyobb figyelmet, egyrészt azért, mert most mutatták be, másrészt azért, mert ezt a nyitóbeszédet tartó Gee Sung Choi tette meg. A készülék nagyjából akkora, mint egy mobiltelefon, érintőképernyővel vezérelhető, és, mint Choi kiemelte, a zenék megosztására is jó. Legnagyobb meglepetésünkre ez alatt nem azt értette, hogy valamilyen vezeték nélküli kapcsolaton át küldözgetni lehet vele a fájlokat, hanem azt, hogy egy mozdulattal szétcsúsztatható, és az így feltáruló hangszóró segítségével a felhasználó környezetében is hallható a muzsika.

Forrás: [origo]
A Samsung K5

Az új lejátszót egy online zenebolttal is megtámogatja a cég: a Samsung Media Studio egy amúgy kellemes felületű, és rövid próbánk alapján könnyen kezelhető kliensprogram, amelyből az iTunes-modellhez igazodva közvetlenül lehet zenét vásárolni. Ezt egyelőre természetesen csak a nyugat-európaiak tehetik majd meg, és a cég az egyedi vásárlás helyett az előfizetéses rendszert támogatja. Arról, hogy Magyarországon elérhető lesz-e majd a zenebolt, még semmit nem lehet tudni.

A Samsung ultramobil számítógépe, a Q1-es UMPC hivatalos terjesztői csatornán keresztül egyelőre szintén nem kerül forgalomba nálunk. A készülék egyik legnagyobb hiányosságát orvosolta a gyártó az új, Q1b változatban, amire szintén Gee Sung Choi hívta fel a figyelmet beszédében: az eddig igen szerény, 3 órás üzemidőt 5 órára növelték, de külső akkumulátorral ez elérheti a 9 órát is. A készüléket kipróbálva meggyőződhettünk róla, hogy tényleg nagyon könnyű, és érintőképernyője is könnyen kezelhető - viszont külső billentyűzet nélkül nagyon nehéz gépelni rajta, hiába jelenít meg a gép egy kézre eső virtuális klaviatúrát.

Forrás: [origo]
Már nem csak a mobilon, fényképezőn is lehet tévézni

Forradalom helyett elszánt menetelés

Forradalmi újítások vagy merőben új készülékek bemutatását hiába is vártuk az idei IFÁ-n, ehelyett inkább csak annak lehettünk szemtanúi, hogy a fejlődés zajlik tovább rendületlenül. A lapos tévék egyre nagyobbak, a képminőség egyre jobb, és egyre szebb formába öntik őket a tervezők. A konvergenciának köszönhetően pedig az eddigi kütyük összeolvadnak, vagy egyre több funkciót vesznek át egymástól - amire talán a tévés fényképezőgép a legjobb példa. A legnagyobb újdonságot a nagy felbontású DVD-eszközök képviselték az idei show-n, amelyekről viszont már szinte mindent tudunk - csak arra kell még várni egy egész kicsit, hogy az európai boltok polcain is megjelenjenek.