Linuxos unió alakult a Windows ellen

Vágólapra másolva!
Összeolvad a világ két legnagyobb linuxos szervezete, hogy egyesült erővel és több tucat nagyvállalati szponzorral támogassák a nyílt forráskódú operációs rendszer terjedését. A cég a nagyvállalatok után az otthoni felhasználók megnyerése.
Vágólapra másolva!

The Linux Foundation, vagyis Linux Alapítvány néven egyesül a világ két legnagyobb linuxos szervezete, az Open Source Development Labs (OSDL) és a Free Standards Group azzal a céllal, hogy elősegítse a nyílt forráskódú Linux operációs rendszerek fejlesztését és elterjedését a felhasználók körében - jelentették be hétfőn az illetékesek. A Linux ügyének már eddig is sok támogatója akadt, az egységes szervezetnek viszont összesen 70 támogatója lesz, beleértve olyan nagy cégeket, mint az IBM, a Hewlett-Packard, az Intel, az NEC, a Fujitsu Siemens vagy az Oracle.

Egységben lehet az erő

Az OSDL szponzorai révén korábban is jelentős támogatást nyújtott a fejlesztésekhez: a szervezet deklaráltan a Linux-iparág központi szervezete kívánt lenni, és itt dolgozik az operációs rendszert megalkotó finn Linus Torvalds is. Az alapítvány élén viszont nem ő, hanem a nonprofit szabványügyi szervezetként tevékenykedő Free Standards Group volt vezetője, Jim Zemlin áll majd.

Az egységes fellépés már csak azért is fontos a Linux terjesztése szempontjából, mert az operációs rendszernek csupán központi elemei egységesek. A rendszermagra számos szabvány és szoftveres megoldás épül, és a rendszernek több tucat változata - úgynevezett disztribúciója - létezik, és időről időre változik, hogy ezek közül melyik a legnépszerűbb az otthoni felhasználók körében. A Linux Foundation célpontját pedig éppen ők jelentik majd, mivel az alapítvány a Windowszal szemben szeretné felvenni a kesztyűt.

A Linux olcsóbb

A nyílt forráskódú operációs rendszer eddig elsősorban a hálózati informatikában terjedt el, ami két dolognak köszönhető: egyrészt a cégek, rendszerüzemeltetők számára sokkal olcsóbb, mint a UNIX-rendszerek - fizetni ugyanis maximum a támogatásért kell, maga a szoftver ingyenes -, másrészt az informatikusok értenek hozzá, nem úgy mint az átlagember, akinek túl bonyolult. A Linuxot éppen ezért több nagyvállalat is terjeszti, az IBM például a Red Hat mellett tette le a voksát, és ügyfelei nemrégiben a Microsoft is együttműködést kötött a saját disztribúcióval rendelkező Novellel.