Először adták nőnek a legrangosabb programozói díjat

Vágólapra másolva!
A 74 éves Frances Allen matematika-tanárnőből lett az IBM munkatársa, és több évtizedes programozói munkájával érdemelte ki a Turing-díjat.
Vágólapra másolva!

Első ízben kapta meg egy hölgy a programozók Nobel-díjaként is emlegetett Turing-díjat szerdán, amikor is a most 74 éves Frances Allennek ítélték oda azt - adta hírül a Reuters. A hölgy még 1957-ben csatlakozott az IBM csapatához, miután New Yorkban otthagyta matematikatanári állását, hogy beiratkozzon a Michigani Egyetemre. Emlékei szerint a cég akkoriban tömegével vette fel nőket is, gyakran mindenféle informatikai előképzettség nélkül, ő maga pedig csak átmeneti megoldásnak szánta az IBM-es munkát, amelyből egy 45 éves karrier lett a cégnél.

Az egyetemen lefolytatott állásinterjút követően a hölgy az egyik első programnyelv, a főleg tudományos és tervezési számításokban használt Fortran tökéletesítésén és több számítógéptípusra való átültetésén dolgozott. Allen később megfordult a Szilícium-völgyben, ahol a világ akkori leggyorsabb számítógépének megépítésében vett részt, és egy szupertitkos, a hírszerzésben használt modell tervezésébe is bevették.

A programozó hölgy a nyolcvanas években a párhuzamos számítási feladatok terén elért eredményeivel szerzett jelentős elismerést, ami lehetővé teszi, hogy a gépek egyszerre több feladaton dolgozzanak, és az IBM Blue Gene szuperszámítógépének szoftverén is rajta hagyta keze nyomát, és 2002-ben ment nyugdíjba a vállalattól. Allen elmondása szerint "ideje volt már", hogy egy nő kapja meg az 1966 óta kiosztott, százezer dolláros jutalommal járó Turing-díjat, és reméli, hogy példája inspirálja majd azokat a nőket, akik érvényesülni szeretnének a férfiak által dominált informatikai szakmában.