A Microsoft lopással vádolja a linuxosokat

Vágólapra másolva!
A nyílt forráskódú szoftverek, beleértve a Linux operációs rendszert és az OpenOffice-t is, több mint 230 Microsoft-szabadalmat sértenek meg - állítja a cég fő jogtanácsosa.
Vágólapra másolva!

A Linux rendszermagja 42, grafikus felhasználói felülete és egyéb dizájnelemei pedig tovább 65 olyan megoldást tartalmaznak, amelyeket a Microsoft védetett le - állítja Brad Smith a Fortune magazinnak adott interjújában. A nyílt forráskódú operációs rendszer mellett az OpenOffice irodai szoftvercsomagot 45 szabadalom megsértésével vádolják, további 83-at pedig egyéb szabad szoftverekbe építettek be azok alkotói a jogi szakértő állítása szerint.

Egyelőre nem mennek perre

A nyílt forráskódú szoftvereket olyan széles körben alkalmazza az informatikai ipar - elsősorban nagyvállalati környezetben -, hogy a Microsoft számára a lehetetlennel határos próbálkozás lenne peres úton behajtani az általa jegyzett technológiák utáni licencdíjakat. Ehelyett a cég közvetlen megállapodásokon keresztül igyekszik rávenni az érintett vállalatokat, hogy fizessenek neki jogdíjat az általuk használt termékekért.

Ez is részét képezte a Microsoft és a Novell között tavaly novemberben létrejött megállapodásnak, és a redmondi szoftvercég nemrégiben ezért cserélt ki licenceket a Samsunggal és a Fuji Xeroxszal, és tárgyal a jelenleg a Red Hattel. A Microsoft nyílt forráskódú szoftverben utazó riválisainak "ugyanolyan szabályok szerint kell játszaniuk, mint az iparág egészének" - nyilatkozta az üggyel kapcsolatban Steve Ballmer, a cég vezérigazgatója. "Ami fair, az fair." - mondta a cégvezető a Fortune-nak. "Olyan világban élünk, amelyben megbecsülés illeti a szellemi tulajdont, és ezt a célt támogatnunk kell."

Szabad licencekkel védekeznének a linuxosok

A hasonló konfliktusok kivédésére a nyílt forráskódú fejlesztéseket támogató cégek 2005-ben közös szervezetet hoztak létre Open Invention Network néven, hogy közösen felhasználható szabadalmakat gyűjtsenek össze. A kezdeményezésnek alapító tagja többek közt a Sony, a Red Hat, az IBM, az NEC és a Philips, és időközben az Oracle is csatlakozott hozzá. Az OIN által összegyűjtött, több mint 100 "stratégiai fontosságú" licencet bárki szabadon és ingyen felhasználhatja, amennyiben beleegyezik, hogy nem támadja meg a linuxosokat saját szabadalmai védelmében.

A szabad szoftveres társaság most azt reméli, hogy ezzel a kezdeményezéssel sikerülhet kivédenie a Microsoft esetleges támadását - bár a redmondi szoftvercég egyelőre nem közölte, mi lesz a következő lépés az elbitorolt licencekkel kapcsolatban. A nyílt forráskódú szoftverekkel kapcsolatos aggodalmak nem most merülnek fel először: egy tanulmány már 2004-ben rávilágított, hogy a Linux 283 szabadalmat sérthet meg, igaz, akkor ezek közül csak 27-et tulajdonítottak a Microsoftnak.