Új sorozat: Az emlékmás 2070

Vágólapra másolva!
Két Dick-világ egybegyúrva: a Total Recall egy kis Szárnyas fejvadászba oltva.
Vágólapra másolva!

Forrás: ORIGO A Viasat3 június utolsó napján új sci-fi sorozat vetítését kezdte meg, Az emlékmás címmel. A dupla hosszúságú, 90 perces nyitó epizódot a magyar televízió két részre vágva sugározta, így a történet felütéséről csak július 7-re alkothattunk teljes képet.

A sztori meglepő, mert úgy tűnik, az alkotók két teljesen külön világot gyúrtak egybe: a Schwarzenegger-féle Emlékmást és a Harrison Ford fémjelezte Szárnyas fejvadászt. A látszólag egymástól távol álló történeteknek nagyon is van közük egymáshoz, hiszen mindkét esetben a zseniális Philip K. Dick írta a filmek alapjául szolgáló novellákat. Dick egyébként igen népszerű a filmesek körében: a már említett alapműveken kívül az ő írásaira alapozták Az elhagyott bolgyó (Screamers) és az Imposztor című filmeket is, nem is beszélve a Spielberg-Cruise páros Különvéleményéről (Minority Report).

Schwarzenegger nagysikerű Total Recalljában emlékbeültetés segítségével képzeletbeli utazásokat lehet tenni, amik aztán utólag valóságosnak tűnnek. Mivel az Arnold alakította kétkezi munkásnak nincs rá pénze, hogy valóban elutazzon a Marsra, befizet egy ilyen virtuális útra. Csakhogy a bevésés közben hősünk bekattan: erőszakos lesz, és közli, hogy valójában egy titkosügynök, akinek el kell jutnia a Marsra. A folyamat kellős közepén elrohan, majd a Marsra utazva feldezi ügynöki múltját, és befejezi a munkát, amit korábban elkezdett. A sztori zsenialitása abban rejlik, hogy végig nem derül ki: a valóságot látjuk (mert a bevésés valóban felpiszkálta a főhős korábbi, mesterségesen elrejtett múltját), vagy az átélt élmény maga a bevésés, és egyetlen perce sem valós. Ráadásul "előző életének" felfedezése közben szép lassan az is kiderül, hogy Arnold kettős ügynök volt, ezért nem csak arról kell döntenie, hogy a valóság veszi-e körül, hanem arról is, hogy kinek az oldalára áll.

A Szárnyas fejvadász ezzel szemben olyan androidokról szól, akik már annyira tökéletesek, hogy teljesen emberiek. Néhányan közülük embernek hiszik magukat, és hatalmas megrázkódtatás éri őket, amikor kiderül, hogy valójában gépek, és emlékeik nem igaziak.

Forrás: ORIGO A tévésorozat készítői egy zseniális húzással e ponton kapcsolták össze a két sztorit. Az emlékmás 2070 című sorozatban is egy emlékutazásokat szolgáltató cég körül zajlik a bonyodalom, de a történet középpontjában érthetetlen módon erőszakossá vált androidok állnak. Egy programozó a Rekall vállalatnál titokban illegális kéjutazásra viszi kedvesét, amikor látszólag minden ok nélkül rájuk támad egy android, és megöli őket. Hume nyomozó kapja az ügyet, aki társával együtt a helszínre siet, ahol tűzpárbajba keverednek, ezúttal három androiddal. Nem sokkal később sikerül elkapniuk az egyik robotot, aki bevallja, hogy különleges képességekkel ruházták fel, melyektől emberivé vált, de hamarosan el fogja veszíteni ezeket a tulajdonságokat, márpedig nem akar nélkülük élni. Mielőtt megegyezhetnének valamilyen megoldásban, a robot "öngyilkos" lesz - leugrik egy magas épület tetejéről.

A helyzetet bonyolítja az a kelet-európai pár, akik állítólag elraboltak egy gyereket, de erre ők nem emlékeznek. Sőt, abban sem biztosak, hogy az eset előtti nyaralásuk valóban megtörtént-e, vagy csak beültették számukra az emléket. Az asszony pedig sokkos állapotba kerül, amikor egy holografikus videojáték egyik szereplőjében felismerni véli állítólag elveszett fiát.

A sorozat képi világa sokkal inkább A szárnyas fejvadászra emlékeztet, mint az Emlékmásra, és egy tévéfilmhez képest rendkívül igényes módon valósították meg. A fordulatos és összetett történet szintén kiemelkedik a sablonos, leegyszerűsített SF sorozatok közül, és akár egy mozifilmben, vagy egy klasszikus sc-fi regényben is megállná a helyét.

(Forrás: Solaria.hu )