A tévéakadémia alkalmazkodik a valóságshow-khoz

Vágólapra másolva!
A valóságshow-k növekvő szerepe és népszerűsége miatt az amerikai tévéakadémia a nem fikciós műsorokat új kategóriákba osztotta, a dokumentumműfajban alkotó rendezőknek pedig önálló díjakat hozott létre.
Vágólapra másolva!

Az ATAS (Academy of Television Arts & Sciences) vezető testületének február 19-i tanácskozásán a szervezet tagjai úgy döntöttek, külön Emmy-díjakat alapítanak a nem fikciós műfajba tartozó ismeretterjesztő tévés művek íróinak és rendezőinek. A két új díjkategóriában csak egy-egy személy győzhet, ezzel a legfrissebb kitüntetések különböznek sok más Emmy-díjtól, amelyeket több műsor vagy alkotógárda is elnyerhet egyszerre. Korábban az írók és rendezők csak a producerek, vagy a műsorvezetők társaként kaphattak Emmy-díjat műsorukért.

A tévéakadémia vezetősége arról is döntött, hogy módosítani kell a nem fikciós műsorok besorolásán. A nem fikciós kategóriában az alműfajok világosabb elhatárolása a szervezet reményei szerint könnyebbé teszi a díjak odaítélését, miután egyértelműen kiderül, az egyes show-k mely kitüntetésre pályázhatnak.

A tévéakadémia négy kategóriába sorolta a nem fikciós műveket. Hagyományos sorozatnak a természetfilmek, a történelmi dokumentumalkotások, az életút ismertetők, és más tudományos, ismeretterjesztő dokumentumszériák tartoznak. Külön alkategóriája van az előbbiekhez hasonló stílusú, de nem sorozatformában készült alkotásoknak. A játékos vetélkedőelemeket nélkülöző valóságshow-k kategóriája a harmadik csoport, amelytől elválnak a civil szereplők versenyeztetésére épülő úgynevezett realityműsorok. Korábban a valóságshow-k egy alkategóriába kerültek, amely azonban a tévéakadémia vezetői szerint már nem felel meg a kor követelményeinek. "A nem fikciós programok csoportjának erősödése a televíziózásban végbemenő változásokat jelzi" - indokolta a reformot Todd Leavitt, a tévéakadémia elnöke.