Előnyben az al-Dzsazíra

Vágólapra másolva!
Az 1996-ban Katarban alapított arab hírtévét a terrorizmus elleni koalíció afganisztáni háborújáról szóló tudósításai és Oszama bin Laden üzeneteinek közvetítése tették világhírűvé. A forgatócsoportjaival Bagdadban, a dél-iraki Bászrában, Umm-Kaszrban, az észak iraki Moszulban, valamint az iraki Kurdisztán területén egyaránt jelen lévő médium a mostani háborúról is folyamatosan tudósít. Az arab világ CNN-jeként emlegetett adó munkatársait az iraki hatóságok gyakran előnyben részesítik.
Vágólapra másolva!
Az al-Dzsazíra logója

"Hol az al-Dzsazíra?" - kérdezte egy légitámadás után Muhammad Szaid asz-Szahaf iraki tájékoztatási miniszter, amikor Szaddám Huszein iraki elnök egyik lebombázott palotájához vezetett egy újságírócsoportot. Ezzel a megkülönböztetett bánásmóddal együtt jár, hogy az arab tévécsatorna sugározza Szaddám Huszein iraki elnök minden televíziós üzenetét és az iraki vezetők valamennyi sajtóértekezletét a háború kezdete óta. Az al-Dzsazíra logója rendszeresen feltűnik a nagy tévéláncok közvetítéseiben, köztük a CNN adásaiban is. (Az amerikai hírtévét korábban kitiltották Bagdadból.)

Forrás: REUTERSA sokszor idézett arab tévécsatorna azonban a washingtoni vezetés haragját váltotta ki, amikor harcban elesett amerikaiakról mutatott képeket. Más nyugati fővárosokban is a bírálták, mert sugározta azokat az iraki televízió által készített felvételeket, amelyek vérbe fagyott holtesteket és az irakiak kezén lévő hadifoglyokat mutattak, akikről azt állították, hogy amerikaiak - ez ellentétes volt a hadifoglyokról szóló genfi konvencióval.

Donald Rumsfeld amerikai védelmi miniszter szerint az al-Dzsazíra által sugárzott képek a foglyokról nyilvánvalóan az iraki propagandát szolgálják. Colin Powell amerikai külügyminiszter is támadta az arab televíziót, de ez nem akadályozta meg abban, hogy interjút adjon a csatornának. A New York-i tőzsdén azonban megvonták a tévé munkatársainak akkreditációját - médiaelemzők szerint feltehetően az iraki hadműveletről közölt tudósításai miatt, bár a szankció elrendelői ezt hivatalosan nem ismerték el.

Azóta a csatorna újabb felvételeket sugárzott ellenséges katonákról. A televízió szerint e brit harcosokat csatában ölték meg a Bászra melletti Zubeir környékén. Képeket mutatott az Al-Dzsazíra egy Irakban lelőtt amerikai helikopterről és egy távirányítású felderítő repülőgépről is.

Forrás: EPAA tévéállomás a washingtoni bírálatok után visszaidézte az amerikai kormányzat korábbi viselkedését. A csatorna munkatársai szerint az amerikai hatóságok a legmagasabb szinten próbáltak nyomást gyakorolni a katari tv-re az afganisztáni háborúról küldött tudósításai miatt. A tévéállomás magára haragított több arab kormányt is - így például a jordániait -, mert túl kendőzetlenül nyilvánított véleményt az ország egykori uralkodójáról, a néhai Husszein királyról.

A konfliktusok mellett azonban az al-Dzsazíra a világ legnézettebb televíziói közé került. Az Irak elleni hadművelet rekordnézettséget hozott az adónak. Főleg Európában növekedett a világszerte fogható arab nyelvű műholdas csatorna közönsége. Az al-Dzsazíra kemény konkurense lett az amerikai CNN hálózatnak. Bászrából például csak ennek az adónak voltak helyszíni képei a háború első napjaiban. A katari kormányzat, bár "állandó fejfájást" okoz neki a tévé, nem kívánja bezáratni az adót - írja az AFP. Az iraki háborúról készült tudósításaival az al-Dzsazíra mellett az abu-dzabi tévé logója is fel-feltűnik a nyugati tévéképernyőkön. Jelentkezett még egy műholdas arab tv, az al-Arabija is: ez februárban indult Dubajban.