Elbocsátották az iraki manipulációval vádolt Arnettet

Vágólapra másolva!
Megváltoztatta véleményét az NBC tévétársaság Peter Arnett veterán amerikai haditudósítóról, akit az egyik washingtoni tisztségviselő azzal vádolt, hogy manipulálták az irakiak. A neves riporter körüli vita, amelyben az NBC először védte munkatársát, azután robbant ki, hogy Arnett vasárnap interjút adott az iraki tévének. A katonaruhás műsorvezető jelenlétében a riporter kijelentette: az Irak elleni háború első terve kudarcot vallott. A nyilatkozat miatt Arnett később bocsánatot kért.
Vágólapra másolva!
Forrás: MTI
Bagdad

Peter Arnett munkaadói, az NBC amerikai televízió, ennek kábeltelevíziós leányvállalata, az MSNBC és a National Geographic Explorer március 30-án közös közleményükben még azt írták, az újságíró "szakmai szívességből" adott rögtönzött interjút az iraki tévének, amint ezt sok más sajtóorgánummal is megtette már szerte a világon. "Megjegyzései elemző jellegűek voltak, és nem hivatottak többre" - tartalmazta a közlemény. Március 31-én, hétfőn azonban az NBC szóvivője, Allison Gollust már másképp nyilatkozott. "Hiba volt Mr. Arnett részéről, hogy interjút adott az állami ellenőrzés alatt álló iraki tévének, különösen háborús időkben. Szintén helytelen volt, hogy saját megfigyeléseit és véleményét fejtegette" - mondta a tévéhálózat képviselője. Az NBC-nél azt is bejelentették, hogy a jövőben nem dolgoznak együtt Arnett-tel - jelentette a Yahoo internetes portál. Az NBC mellett a National Geography Explorer is azt közölte, hogy visszavonja Arnett megbízását.

A riporter nem sokkal előbb az NBC Today című programjában megkövette honfitársait az interjú miatt. "Bocsánatot akarok kérni az amerikai néptől a nyilvánvalóan téves ítélet miatt" - mondta Arnett, de hozzátette, hogy a hétvégi interjúban csak azt mondta el, "amit valamennyien tudunk a háborúról". "Lelassult a végrehajtás, és voltak meglepetések. Az iraki televíziónak adott interjúmmnal azonban egyértelmű, hogy óriási vihart kavartam az Egyesült Államokban, amit igazán sajnálok" - közölte Arnett, akivel a tévéhálózat azután szakította meg az együttműködést, hogy a riporter beszélt az NBC News elnökével, Neil Shapiróval.

Arnett az iraki tévének adott interjúban - amelyből több amerikai kábeltelevízió közölt részleteket - azt mondta: az amerikai haditervezők rosszul ítélték meg az iraki erők eltökéltségét. "Amerika most újraértékeli a háború állását, ami miatt a harcok talán egy hétre lelassulnak ... és átírja a háborús tervet. Egyre többen megkérdőjelezik azt, ahogyan Bush elnök irányítja a háborút, és egyre többen ellenzik a hadjáratot. Az Egyesült Államokban látják tudósításainkat arról, hogy hány polgári áldozat van, látják az iraki ellenállást. Ez támpontot ad az érveléshez azoknak, akik ellenzik a háborút, akik megkérdőjelezik Washington politikáját" - mondta Arnett, akinek szavait egy katonai egyenruhás műsorvezető fordította az iraki tévénézőknek.

Amerikai sajtójelentések szerint Arnett az interjúban dicsérte Bagdadot az újságírókkal való bánásmódjáért, de nem tett említést azokról az újságírókról, akiket az iraki hatóságok bebörtönöztek vagy kiutasítottak az országból - írta a Reuters.

Forrás: REUTERSAz amerikai védelmi minisztérium hivatalosan nem reagált Peter Arnett nyilatkozatára, egy névtelenül idézett tisztségviselő azonban célzott arra, hogy szerinte a riportert, aki a még Bagdadban dolgozó kevés amerikai televíziós tudósítók egyike, az iraki hatalom manipulálta - írta az MTI. Arnett máskép látja a történtek okát. "Az irakiak megengedték, hogy itt maradjak ... tudják, hogy nem érthetek velük egyet, de tisztelnek" - mondta az újságíró.

Arnett vasárnapi interjúja után Ileana Ros-Lehtinen republikánus kongresszusi tag is elítélte a tudósító megjegyzéseit, amelyeket a "kafkai", illetve az "egyszerűen őrült" jelzőkkel illetett. "Reménykedjünk mindannyian, hogy kordában tartják!" - nyilatkozta a politikus a Fox News tévécsatornának.

Az 1991-es első Öböl-háború idején a washingtoni vezetés burkoltan szintén azt állította, hogy a tudósító az iraki propaganda eszközévé vált. Arnett akkor azt állította, hogy az amerikai légierő Bagdadban lebombázott egy gyermektápszerüzemet, amit a szövetséges katonák biológiai fegyvereket előállító létesítménynek néztek. Az amerikai hadvezetés válaszában nyomatékosan kijelentette, hogy az eltalált épület nem civil objektum volt, amit Arnett továbbra sem fogadott el. Az újságíró kitartott állítása mellett, hogy az üzemnek nem volt más feladata, mint élelmiszert gyártani a csecsemők számára.

Arnett 1998-ban ugyancsak az amerikai kormányzatra nézve kínos összeállítást készített. Az újságíró öt évvel ezelőtti CNN-es riportjában azzal vádolta az amerikai hadsereget, hogy 1970-ben egy laoszi faluban szarin gázt vetettek be amerikai szökevények ellen. (Az idegmérgek közé tartozó anyagot a legveszélyesebb vegyi fegyverekhez sorolják.) A később visszavont riport miatt két alkalmazottat elbocsátottak a CNN-től, Arnettet pedig figyelmeztetésben részesítették, és nem újították meg a szerződését.

"Dühös voltam Ted Turnerre (a CNN alapítója - a szerk.) és Tom Johnsonra ( az amerikai hírtévé akkori elnöke - a szerk.), amikor odadobtak a héjáknak, azok után, hogy az első Öböl-háborúból az életem kockáztatásával tudósítottam, ami milliárdossá tette őket" - nyilatkozta az esetről Arnett a TV Guide magazinnak. Arnett a lapban még hozzátette: " (Turner és Johnson) mostanra eltűntek, a CNN embereit az irakiak kirúgták Bagdadból, én meg itt vagyok. ... Bármiféle elégtétel? Ha, ha, ha ..."

A több mint negyven éve riporterként dolgozó Arnett 1966-ban a vietnami háborúból küldött tudósításaiért Pulitzer-díjat kapott, 1975-ben pedig ott volt Saigonban, a város elestekor. Számtalan híres beszámolója közé tartozik az iráni túszválságról készített riportja, valamint a dél-amerikai Guyanában elkövetett tömeges öngyilkosságról szóló tudósítása is. Arnett 1981-ben váltott, és újságtudósítói karrierjét követően televíziós riporter lett. A neves tudósító csatlakozott az egy évvel korábban alakult CNN-hez, ahol folytatta a kényes és veszélyes témák feldolgozását.