Amerikai tévéhíradó indul Iránban

Vágólapra másolva!
Pótolni akarja a hivatalos iráni híradók vélt hiányosságait a washingtoni kormányzat, ezért vasárnaptól műholdon fogható esti hírműsorokat sugároz a síita vallási vezetők irányította ázsiai országba.
Vágólapra másolva!

A júniusi, zavargásokba torkolló iráni diáktüntetések hatása alatt az Egyesült Államok vezetése úgy döntött, július 7-től rendszeres tévéműsorral segíti a teheráni rezsim ellenzőinek tájékozódását - jelentette be az Amerika Hangja (Voice of America) egyik munkatársa, aki névtelenül nyilatkozott a Los Angeles Times című lapban. A washingtoni kormány hivatalos adójának képviselője azt is bejelentette, hogy a hírműsorokat iráni idő szerint este fél tíz és tíz között lehet majd fogni műholdon. A félórás tévéprogram - amelynek elindításáról az amerikai kormányzat külföldre szánt adásait gondozó testület (Broadcasting Board of Governors) döntött - a közép-keleti ország teljes területén fogható lesz. "A célunk az, hogy megbízható hírekkel lássuk el az önrendelkezéséért küzdő iráni népet. Valódi információkra van szükségük, és azonnal" - közölte az Amerika hangjának megszólaltatott munkatársa.

Washington az új tévéprogram előtt is sugárzott saját mércéje szerint szerkesztett híreket Iránba. A vasárnaptól fogható félórás esti műsorok mellett két korábbi, hetente közvetített tévéprogram és a 24 órán keresztül adó perzsa nyelvű Radio Farda is médiaalternatívát jelent a teheráni rendszer ellenfeleinek. A Voice of America munkatársa szerint a síita muszlim többségű állam lakosainak szánt tévéhíradót egyelőre szeptember végéig tervezik, a közel háromhavi működtetése pedig félmillió dollárba kerül majd. A vallási vezetőkhöz hű médiával konkuráló híranyagok elkészítésében az Amerika hangjának stábja mellett a Radio Farda Iránban tartózkodó munkatársai is segítenek.

Az amerikai kormányzat szerint külföldre sugárzott hírműsoraik politikailag semleges hangvételűek, céljuk az informálás; ezt azonban a megcélzott kormányok általában vitatják, és ellenséges propagandának minősítik a Washingtonból támogatott adásokat.

Várhatóan Irán esetében sem lesz ez másképp, miután a Bush-adminisztráció a legutóbbi teheráni zavargások idején nyíltan támogatta az elégedetlenkedő irániak céljait. A tüntetések azonban még júniusban megszűntek, Colin Powell amerikai külügyminiszter pedig július 3-án kijelentette, az Egyesült Államoknak el kellene kerülnie, hogy beavatkozzon az iráni politikába.