Titokban nézik a valóságshow-kat Kubában

Vágólapra másolva!
Bár Havanna és Washington között továbbra is tart "az ideológiai háború", a külföldi televíziókban, főleg az amerikaiban látható sorozatok és realityk, valamint a kazettára rögzített, titokban terjesztett tévéhíradók továbbra is népszerűek a szórakozni és a hivataloson kívül más információra is vágyó kubaiak között.
Vágólapra másolva!

A titkos videógyűjteményeknek köszönhetően az egyetemi tanár és a háztartási takarítónő egyaránt kölcsönözhet 5 pesóért (40 forint) kazettát és így más pillantást vethet a világra és hazájára egy olyan országban, ahol továbbra is kizárólag az állam és a kommunista párt irányítja a sajtót és a kommunikációs eszközöket.

Ezt a monopóliumot próbálja megtörni az Egyesült Államok a Kubába bejutatott tévéműsorokkal. "A filmtárak nem legálisak, de a hatóságok szemet hunynak felettük" - mondja az a 45 éves asszony, aki naponta zsáknyi kazettát hord ki ügyfeleinek Havannában. "Óvakodunk attól, hogy politikai vagy pornókazettákat kölcsönözzünk, amelyek nyugtalanítanák a hatóságokat" - mondta el a nő az AFP-nek, neve titokban tartását kérve.

Forrás: [origo]
Fidel Castro kubai vezető

Az asszony azt követően kezdett foglalkozni a kazettakölcsönzéssel, hogy a kubai hatóságok kampányt indítottak a házilag barkácsolt parabolaantennák ellen, amelyek öt éve kezdtek elterjedni.

A külföldi tévéadásokat azonban nem könnyű rögzíteni: a parabolaantennát jól el kell rejteni a lakónegyedben működő forradalomvédő bizottság (CDR) pillantása elől. A kalózfelvételek aztán a "kazettatárakat" gyarapítják. Csaknem mindenre van kereslet: a CNN televízió spanyol nyelvű híradóira, a teleregényekre, a varieté- vagy rajzfilm-adásokra, amelyeket a leggyakrabban a HBO, vagy a Telemundo amerikai tévécsatornákról rögzítenek.

Természetesen a filmek, főleg a krimik a legkeresettebbek. A reklámokat jobbára kivágják, de nem teljesen: a kubaiak szeretik a külföldi reklámfilmeket is, amelyek négy éve rövid időre láthatóak voltak a hivatalos adásokban, de aztán újra eltűntek.

Fidel Castro kormánya eddig sikerrel zavarta a José Marti televízió és rádió adásait: ez a két Castro-ellenes médium 1985 óta sugároz a közeli Miamiból a kommunista rezsim uralta szigetre. A Fehér Ház július elején 18 millió dollárt juttatott számukra abból a célból, hogy túlléphessenek a kubai elektronikus zavaráson. A művelet keretében egy adóállomássá átalakított C-130 Hercules repülőgépet vetnek be. A technológiai csata alakulását érdeklődéssel követik nyomon a kubaiak.

A Radio Martit egy kubai nő "véletlenrádiónak" nevezte, mert jobbára csak véletlenül lehet hallani a zavarás jellegzetes zúgó hangja mögött, az ugyanolyan nevű tévének pedig egyetlen adását sem sikerült végignéznie.

Az időjárás azonban néha kijátssza a tilalmakat: minden évben akad két-három nap januárban, májusban és júniusban, amikor a kubai tévékészülékek képernyőjén valamilyen rejtélyes légköri jelenség következtében a hivatalos program hullámhosszán több órán át amerikai tévéműsor látható. Ilyenkor sokan nem is mennek munkába, nehogy elszalasszák a különleges alkalmat.