Óriáskivetítőn a ruandai népirtásról

Vágólapra másolva!
Tízezer nézőt várnak az afrikai ország fővárosának labdarúgó-stadionjába, a '94-es genocídiumról szóló új tévéfilm bemutatójára. Az HBO-s produkció több jelenete valós eseményeket rekonstruál, a szereplők között pedig többen szemtanúi és áldozatai voltak az erőszaknak.
Vágólapra másolva!

Az Afrika Kupa focimérkőzései és a ruandai népirtás elől menekülő civilek tábora után szabadtéri filmvetítés helyszíne lesz a kigali Amahoro-stadion. A január 22-re meghirdetett rendezvényen az amerikai HBO kábeltévé filmjét, a Sometimes in April-t (Egyszer áprilisban) mutatják be, amely egy ruandai család történetén keresztül ábrázolja a civilek öldöklésévé fajult helyi polgárháborút.

A cím a 800 ezer ember halálával végződött genocídium kezdetére, 1994 áprilisára utal, amelyet követően még száz napig folytatódott a gyilkolás. Az alkotás középpontjában egy hutu testvérpár áll, akik meghasonlanak a véres és kaotikus hónapokban; egyikük a tuszi kisebbség mészárlására biztató rádiónál dolgozik, közben fivére a gyilkolásban részt vevő hadsereg tagja, de feleségére is halál vár, mert a kiirtásra ítélt törzsből való.

Az alkotás rendezője a haiti születésű, de Afrikában és Franciaországban felnőtt Raoul Peck, aki korábban Patrice Lumumba, a hatvanas években meggyilkolt kongói miniszterelnök sorsáról készített játékfilmet. Az Egyszer áprilisban főszereplője Idris Elba, az HBO társadalomkritikai elemeket gyakran tartalmazó Wire című sorozatának sztárja, valamint az új filmben játszik még, A becéző szavak-ban nyújtott alakításáért korábban Oscar-díjra jelölt, Debra Winger is. A történet több jelenete valós eseményeket rekonstruál, a színészek mellett pedig sok olyan fiatal szerepel a filmben, akik súlyos sebesülésekkel, de túlélték a halálbrigádok akcióit.

"Ásóval, kapával, kaszával, bozótvágó késsel estek az embereknek. A bozótvágó kés nagyon-nagyon félelmetes fegyver, nem tudod kivédeni a csapását. Azoknak, akik túlélték gyakran szörnyen hosszú hegeik vannak - csoda hogy életben maradtak. Közül sokan - akik kisgyerekek voltak a népirtás idején - az események után tíz évvel résztvettek a forgatásban" - nyilatkozta a produkció egyik munkatársa.

A ruandai genocídiumról szóló Egyszer április-ban a véres események mellett foglalkozik a nyugati világ - sokak által megkésettnek tartott - reakcióival, és kitér a népirtás utáni politikai rendezés részét alkotó Igazság és Megbékélés Bizottság 2004-es meghallgatásaira.

Forrás: Retna/Reddot
Raoul Peck rendező

A filmet kétszer mutatják be a kigali stadionban, ahol először az ország vezetői, majd a szélesebb közönség is láthatja az óriáskivetítős előadást. A tizenegy évvel ezelőtti véres ruandai eseményeket feldolgozó HBO-s történet premierjére 5-10 ezer embert várnak, akiknek a helyi kinyarvanda nyelvre fordítják az eredeti, angol nyelvű változatot.

Az Egyszer áprilisban-t az Egyesült Államokban az afrikai premier után néhány héttel, márciusban sugározza az HBO. Ezt követően a közszolgálati PBS csatorna is bemutatja a produkciót, a BBC-től, illetve a HBO-tól átvett alkotásokból összeállított tematikus filmblokk részeként, amely az emberiség legjelentősebb problémái közül a népirtás mellett a nukleáris terrorizmus veszélyével és az AIDS-szel foglalkozik. Az Dirty War című tévédráma azt próbálja bemutatni, mi történne, ha Londonban az egész város biztonságát fenyegető, nagy hatóerejű bombát robbantanának szélsőségesek; a Yesterday pedig egy AIDS-szel fertőzött fiatal afrikai anyáról szól.

"Ezek a filmek a XXI. század legfontosabb ügyei közül hármat tárgyalnak ... Számunkra öröm, hogy a PBS nézőihez is eljutnak az alkotások, így jelentősen megnőhet ezeknek a különleges filmeknek a közönsége" - nyilatkozta Chris Albrecht, az HBO elnöke.