Szabad élő hernyót enni a tévében

Vágólapra másolva!
Az Országos Rádió és Televízió Testület Panaszbizottságának eljáró tanácsa megvizsgálta az TV2 2004. március 10-én sugárzott Csaó, Darwin című műsorát, és megállapította, hogy a kifogásolt műsorszám besorolása megfelelő volt, ám szóvá tették, hogy élő hernyó fogyasztása előtt illendő felhívni a kényesebb gyomrú nézők figyelmét a következő attrakcióra. Más eseteket is vizsgáltak a közelmúltban.
Vágólapra másolva!

Az ORTT Panaszbizottságának eljáró tanácsa egy korábbi panasz alapján megvizsgálta a Csaó, Darwin című, Bochkor Gábor vezette vetélkedőt. Kifogásolták, hogy a műsorszám előtt, a rádiózásról és televíziózásról szóló 1996. évi I. törvényből kiolvasható törvényhozói szándéknak megfelelően, indokolt lett volna a közönség figyelmét előzetesen felhívni arra, hogy a nézők táplálkozási szokásaira tekintettel, az élő hernyó fogyasztása, mint a vetélkedőben szereplő feladat, alkalmas a nyugalom megzavarására.

Bochkorra ugyanakkor rájár a rúd, ugyanis az Országos Rádió és Televízió Testület Panaszbizottságának 8. sz. eljáró tanácsa megvizsgálta a Sláger Rádió Műsorszolgáltató Rt. 2004. március 11-én sugárzott Bumeráng műsorát, és megállapította, hogy volt egy kifogásolt rész, mely sértette a fogyatékkal élőket. A műsorvezetők ugyanis azon is élcelődtek, hogy nem véletlen, hogy az általuk tévesnek tartott számítás alapján gazdaságtalannak ítélt környezetvédő napelemet "értelmi fogyatékosok"-nak lehetett eladni.

Az ORTT az alábbi közleményt adta ki: "A fogyatékkal élőket sértő műsor nem felel meg a rádiózásról és televíziózásról szóló 1996. évi I. törvényből kiolvasható törvényhozói szándéknak, amely szerint a műsorszolgáltatás nem irányulhat semmilyen kisebbség megsértésére. Az eljáró tanács hangsúlyozza, hogy a műsorszolgáltatás szabadságának megengedhetetlenül széles korlátozását jelentené az, ha akár sokak szerint is valamely közösségre sértőnek talált műsorok ellentétesnek minősülnének az említett törvényhozói szándékkal. Az eljáró tanács meggyőződése szerint a fenti korlátozás csak kivételes, különösen indokolt esetben alkalmazható, akkor, amikor a műsorszolgáltatás egy kisebbség célzatos megsértésére irányul. Ilyen kivételes esetnek ítélte az eljáró tanács a kifogásolt műsorszámrészletet, figyelembe véve azt is, hogy a műsor a fogyatékkal élők kiszolgáltatott kisebbségét sértette."

Érdekesség, hogy az ORTT pár héttel korábban vizsgált egy panaszt, mely szerint a TV2 2005. február 26-án sugárzott Megasztár műsorában az egyik zsűritag (Bakács Tibor) az általa viselt Tilos Rádió-pólóval a nevezett rádiót népszerűsítette. Ezzel a panaszos véleménye szerint sértette a burkolt reklám közlésének tilalmára vonatkozó törvényi előírást.

Akkor az eljáró tanács megállapította, hogy "a panasz megalapozatlan, mert a médiatörvényben - teljesen indokoltan - nem szerepel olyan rendelkezés, amely azt korlátozná, hogy egy műsor szereplője valamely másik műsorszolgáltatót népszerűsítő ruhadarabot viseljen".