Célszemélyek, besúgók és provokátorok

Vágólapra másolva!
Politikus, újságíró, egyetemi professzor, színész, zenész. Az elmúlt három évben egymást követték a lebukások: szinte hetente derült ki egy újabb ismert emberről, hogy az előző rendszer állambiztonsági szolgálatának besúgója volt. Erről szól a ma esti Tények és Tanúk.
Vágólapra másolva!

A TV2 riportere utánajárt annak, mi lett a jelentésekkel. Besúgók nem csak a későbbi "ismert emberek" életéről jelentettek: a Tények és Tanúk keddi adásában egy veszprémi tornatanár, egy szegedi dekoratőr és egy pesti zenész mesél arról, hogyan tudta meg, hogy őt is megfigyelték. Miért volt szüksége a pártállam szolgálatának arra, hogy egy kirakatrendező albérleti szobájában történtekről tudomást szerezzen? Hogyan juttattak besúgót a dobos közelébe? Ki olvasta a tornatanár nézeteiről szóló jelentéseket?

Kert Attila, a Tények főszerkesztője elmondta az [origo]-nak, hogy mivel az elmúlt években, hónapokban egyre több emberről derült ki, hogy besúgó volt, külön foglalkoznak ezzel a témával. "Az emberek azt hiszik, hogy ez egy puska a politikusok kezében, amivel egymást zsarolják. A mi célunk, hogy bemutassuk, hogy a beszervezés bárkivel előfordulhatott, bárki lehetett megfigyelt. Egy szegedi kirakatrendezőről hatszáz oldalas dosszié készült, de megfigyelték a Beatrice dobosát is. Ő egy fanatikus rajongóról mesél, akivel összebarátkozott, holott az illetőnek az volt a feladata, hogy bomlasszon és jelentéseket készítsen. Ilyen esetekről szól a mai film" - mondta.