Már sejtjük, kik vagyunk

Vágólapra másolva!
Nálunk a tévében 1997 volt a rendszerváltás: sorozatunkban bemutatjuk, hogyan nőttek egyre nagyobbra a kereskedelmi televíziók, miképp haraptak egyre nagyobbat a reklámtortából. A második részben is főleg a jellemző műsorokra, az átcsábított arcokra, zajos sikerekre és döbbenetes bukásokra fókuszálunk. 1998-ra nagyjából kiderült, hogy melyik csatorna merre tart, mit akar, milyen eszközökkel, műsorokkal akarja elérni a célt. Ekkor már többé-kevésbé felismerték egymást az új kereskedelmi tévécsatornák frissen felvett munkatársai is a folyosón, nagyjából sejtették, min ügyködik a másik.
Vágólapra másolva!

1998 címerállata a hazai tévében egy németjuhász lehetett: az osztrák nők kedvence, Rex felügyelő, a négylábú nyomozó a szomszédban megelőzte Columbót és Derricket is, így csak idő kérdése volt, mikor tűnik fel magyar adón. 1998 januárjában már vetíteni kezdte a TV2, ez pedig sokáig jó nézettséget hozott a csatornának, miközben megélénkült a forgalom a németjuhász-kennelekben, és megnőtt a műcsontgyártó kisiparosok éves fogalma is. Tudjuk régóta, hogy a maszatos, pajkos kisgyerek, a fürge és ügyes, emberbarát négylábú ha nem is garancia a sikerre, de még mindig jobb, mint a vénasszony-kígyó kombináció.

Miközben év elején a TV2 Vágó Istvánnal és a Mindent vagy semmit című vetélkedővel, kvízzel kedvezett a játékos kedvű, pajkosabb nézőknek, az RTL a 100-ból egy-et nyomatta, a béna sztorikat szállító kiesőket gyakran víg mosollyal alázó Vízy Andrással. Előbbi kereskedelmi csatorna Remington Steele-ben hitt, utóbbi a Knight Rider-t favorizálta, előbbi Willy Fogg-gal és a Csipsz gyerekműsorral kedveskedett a kicsiknek, utóbbi a Dragon Ball-t vagy a Candy, Candy-t adta. Jól tartotta magát a TV3 a Dinasztia - Rém rendes család - Hegylakó tengellyel.

Akkoriban Palik László és Héder Barna még az MTV1-en tanyáztak (Mixishow), akárcsak Bárdos András, aki a Háló című műsort vezette. Rudi Zoltán 1998 elején még a Híradó főszerkesztője volt, közben családanyák ezrei nézték párás tekintettel - szintén a közszolgálati adón - A pampák királya és A szerelem jogán című brazil sorozatokat. Igen, sok zsebkendő fogyott, sóhajok adtak ritmust a szipogás mellé. Ekkoriban a Vészhelyzet még a mostani m1-en ment, a Kriminális-t Juszt László, a Telemázli-t pedig Dömsödi Gábor és Geszler Dorottya vezették. A Supermodell of the World versenyen felbukkant Demcsák Zsuzsa is kapott műsort a "királyi" adón, a Tonik-ot tartotta kezében. "Fontos volt, hogy a személyiségemet is beleadjam, hogy alkossak. A próbafelvételeken már tudtam, hogy ezt nekem találták ki" - mondta műsoráról.

Juhász Előd Zenebutik-ja is nyitva volt még akkoriban (szerencsére 1998-ban már nem csak itt lehetett klipeket látni), de vasárnaponként futott a Három kívánság is, az elmaradhatatlan Dévényi Tibi bácsival. Sokak kedvence, Rózsa Gyuri 1998 februárjában kapott új műsort: "Izgalmas, új, szellemi vetélkedőt láthatnak, az elköszönő Tipp-Hopp játék helyén. A két kulcsszó: taktika és tudás!" - írták a Ki marad a végén? című műsorról. Rózsa György feszült csatákról és remek szellemi kiszorítóról regélt akkoriban, s mivel nem mindenre emlékszünk kristálytisztán, megkértük, idézze fel az évet.

Forrás: MTI
Ekkor startolt Lajcsi Dáridója

"A Topshow ment még 1998-ban, az tényleg egy nagyszabású műsor volt. Az Operettszínházban ment, igazi világsztár vendégekkel, akik nem csak beszélgetni jöttek, élőben adták elő a produkciókat, nem volt playback. Ott találkozhattam Kylie Minogue-gal, Bonnie Tylerrel, Matt Biancóval. A Magyar Televízió büszke lehet erre a sorozatra. Magyarok közül is a legnagyobbak, Presser, Koncz Zsuzsa, Omega, Karthago vizitáltak nálunk, nem B kategóriás sztárok" - mesélte az [origo]-nak.

Rózsa Gyuri egyik kedvenc műsora volt a Még ilyet!, amely szintén 98-ban ment. "Asszociációs műsor volt. A Nyugatinál állt egy házikó, fotellel, tükörrel, mögötte egy kamera. Bárki leülhetett, hogy elmesélje élete legdöbbenetesebb, legelképesztőbb sztoriját. Aztán egy téma köré építettük fel a műsort, így a központi elem lehetett a pénz, a féltékenység, az álom. 10-12 adás ment ki belőle, de sajnos az MTV-nek sikerült úgy eldugnia, hogy alig találtak rá az emberek, késő este ment. Értékes adás volt, sokan mondták is, hogy nocsak, a Rózsa tud ilyen komolyat is készíteni?" - dicsekedett.

A Tipp-Hopp még halovány emlékként élt bennünk, de a Ki marad a végén?-ről semmi nem maradt, így megkértük a műsorvezetőt, árulja el, mi is volt utóbbi. "A Tipp-Hopp játékosainak nem kellett sok tudás, tippelős, saccolós műsor volt. Ötvenfős csapatok vetélkedtek, rekordokra tippeltek, őrült nagy hangzavarban. 250 ezer forint volt a nyeremény, jó pénz volt akkoriban. Sikeres műsor volt, a Telitalálat is ebből nőtt ki, jobbára ugyanazon díszletekkel. A Ki marad a végén? viszont már műveltségi vetélkedő volt, talán az első licenc. Máté Krisztina jóval később csinált egy hasonlót. A címet sem véletlenül adtam neki: én maradtam szinte utolsónak az MTV-nél a régiek közül. Ezt a kvízt sokan kedvelték, a Rejtvényfejtők Klubja szerint máig nem volt ennél nehezebb vetélkedő, nem lehetett annyit gondolkodni, mint Vágó Pistánál" - nosztalgiázott Rózsa György.

Verebes István ekkoriban az MTV2 Tévés négyes című műsorában bukkant fel havonta, Betlen János, Havas Henrik és Horvát János mellett - ők a Merlin Színház közönsége előtt sztorizgattak. Pálffy István is képernyős volt persze: a TV2 Tények műsorában tűnt fel rendre. Juszt László Nyitott száj címmel tartott politikai vitaműsort az MTV1-en. Máté Krisztina a TV2 Tények-ben volt hétvégi műsorvezető: "Egyetlen szempont van: az, hogy a néző elfogadjon. Megtiszteltetés, hogy a Tények mellett rám bízták a Forró nyomon című műsort is" - nyilatkozta Máté, aki tizenhat évesen már nyolcórás műsort vezetett egy balatoni kis tévében.