Támadják az RTL Klubot a meccsek miatt

Vágólapra másolva!
Méltatlankodó nézők és olvasók kérésének eleget téve utánajártunk, miért nem a helyszínről közvetítette a csoportmérkőzéseket az RTL Klub, miért csak a nyitómeccsre utazott ki Hajdú B. István. Választ kaptunk arra a kérdésre is, hogy miért maradt le a magyar néző sok himnuszról, bevonulásról.
Vágólapra másolva!

Magyarországon első alkalommal fordul elő, hogy nem a közszolgálati televízió, hanem az egyik kereskedelmi csatorna közvetíti a labdarúgó-világbajnokság mérkőzéseit. Az RTL Klub nyerte el a 2006-os németországi esemény közvetítési jogát, mivel a költségvetési nehézségekkel küzdő MTV nem tudott versenyezni. Mikor ez kiderült, menten izgatott és dühöngő drukkerek tárgyalták egy korsó sör mellett (és internetes fórumokon) a várható menetrendet, sokan attól tartottak, hogy a foci nem a fontossági lista élére kerül, hanem az "Elválok a drukker férjemtől!" alcímmel futó Mónika-show és az esküvőre készülődő Kertész Gézával foglalkozó Barátok közt közé csúszik be. Mint a babonás kapusok a meccs előtti rituális mozdulatsorokhoz, úgy ragaszkodik minden csatorna a már kialakult nézőtáborához, ezért féltek attól sokan, hogy Fókusz vagy a Legyen ön is milliomos! mozdíthatatlanul, stabilan marad a helyén, a meccs meg felvételről fut majd. Nos, a napi két meccs láthatóan kielégíti a többséget: aki nem látta az Irán-Angolát, az sem roppant össze, legfeljebb újraprogramozta tévéjét, hogy kiderítse, van-e Sport Klubja.

Sokan nem értik, miért csak a nyitómeccsre utazott ki Hajdú B. István. Összeesküvés-elméletek is fel-feltűntek a világhálón, valaki anyagi problémákról beszélt, más szerint pusztán lekéste a tévé az akkreditációt, a FIFA meg közömbösen megvonta a vállát. Héder Barna, az RTL Klub sportfőnöke válaszolt kérdésünkre: "A mérkőzéseket a legjobb 16 csapat összecsapásaitól már a helyszínről közvetíti az RTL Klub. A csoportmérkőzések esetében a napi három (az utolsó körben napi 4) mérkőzés helyszíni közvetítése olyan anyagi és szakmai erőfeszítéseket igényelt volna (5-6 kommentátor, ugyanennyi szakkommentátor utaztatása, az őket az esetleges technikai hibák esetén itthonról helyettesítő szakemberek készenlétbe állítása), amelyek teljesítése nem áll arányban azzal a plusszal, amit a kommentátorok kinntartózkodása adhat. Ma már egy speciális, csak a televíziós partnerek számára biztosított internetes rendszeren keresztül minden olyan információ azonnal rendelkezésre áll a világ bármely pontján, mint amit a kommentátorok a helyszínen megkapnak, persze az esemény varázsán kívül" - mondta.

Közös meccsnézések során és persze a netes fórumokon gyakran elhangzott még egy vissza-visszatérő kritika: az RTL Klub későn kapcsolt a helyszínre, sokszor lemaradt a tévénéző a himnuszokról - olyan is volt, hogy már játékban volt a labda, csak akkor tudta gyorsan elhadarni a kommentátor a felállást. A legtöbb sportrajongó szeret vizuálisan is rákészülni egy-egy jobb meccsre, mint ahogy sokan maradnának még pár percet a játék után, megnézni, hogy tombol, hogy őrjöng a győztes csapat, a szurkolótábor, vagy mekkora a bánat a vesztes félnél. Ki kivel cserél mezt, hogy reagálnak a látványos ruhákba beöltözött, kifestett arcú fanatikusok a lelátón, összeroskadt-e a kapus a potyagól miatt - ezek mind fontos dolgok. Tegyük hozzá, hogy ez a kritika főleg a vébé első hetére volt fokozottan érvényes, azóta egyre gyakrabban megkapja a néző a himnuszokat és a mindenre elszánt tekintetű futballistákat. Arcukon szertartásos komolyság, ave Caesar, morituri te salutant.

Dühös fórumozókhttp://forum.origo.hu/topik.jsp?id=105153Még egy morcos topikhttp://forum.origo.hu/topik.jsp?id=104355

"A stadionokba eddig is kikapcsoltunk a felvezető félóra során, a nézők láthatják az érkező csapatokat, az előkészített öltözőket, a beszélgetések alatt sokszor adunk stadionképet. A csapatokról készült összeállítások annyira frissen érkeznek ebben a fél órában, hogy Szujó Zoltán is úgy 'magyarítja' azokat, hogy ő is adásban látja a felvételeket először. Zavartalan képek a stadionokból azonban csak 10 perccel a meccsek kezdete előtt érkeznek. Az RTL Klubon pont ez az a néhány perc, amikor reklámot sugárzunk, hogy 6 perccel a meccsek kezdete előtt a himnuszokra 'kiérjünk' a helyszínre" - magyarázta Héder Barna.

Gyakran érik kritikák Léderer Ákos közvetítési stílusát (ő egy nagyon erős mezőnyben, tíz százalékot kapott egy 270 ezer voksot hozó szavazáson, ami nem olyan rossz), a szóvicceket, a meccsek közben elhangzó bulvárhíreket, melyeknek az égvilágon semmi közük a futballhoz. Ezzel nincs mit csinálni, sajnos hiába sírja vissza a néző a szavazásunkon élen végzett Knézy Jenőt - akit különben épp ennyire tudtak kritizálni a nézők korábban.

Kalmár Csaba