Pesten provokál a magyar Al Bundy

Vágólapra másolva!
A TV2 megvásárolta az Egy rém rendes család licencét, így a nyolcvanas évek végének egyik legsikeresebb amerikai sitcomjának szereplői októbertől Budapestre költöznek. Nagy titkolózás övezi a produkciót, de nézzük, mit lehet tudni eddig, és milyen hazai sitcomok tűntek fel a tévében!
Vágólapra másolva!

A csatorna októbertől hetente egyszer, hétköznap, főműsoridőben vetíti az Egy rém rendes család Budapesten című sorozatot, amely magyar szereplőkkel kelti újból életre, némileg persze módosítva az eredeti amerikai produkció első, 1987-es évadjának részeit. A forgatás a napokban kezdődött el, állnak a díszletek, és már felvették az első jeleneteket is - mostanság a harmadik résznél tartanak.

Volt már számos - nem mindig sikeres - kísérlet Magyarországon a sitcom meghonosítására. Elsőként talán a Família Kft. említhető ebben a kategóriában: itt is adva volt egy nagy családi ház, a jelenetek zöme a tágas nappaliban játszódott, a poénok jelentős része félreértéseken alapult. Bár sokan szerették, és az MTV is sikernek könyvelte el, meg kell jegyezni, hogy a sorozat indulásakor nem sok választásuk volt a tévé elé lehuppanó magyaroknak: nem léteztek még kereskedelmi tévék, nem volt konkurencia. "Nyolc és fél évig ment a sorozat, 1999. február 5-én fejeztük be a munkát. Nagyon jó volt, szép volt, kár, hogy már vége van. Mások rosszkedve miatt állt le a dolog, pedig én úgy terveztem, hogy 104 évesen is forgatok majd, dédnagymama akartam lenni a sorozatban. Nagyon sok ember boldog volt a Famíliával, ám mégis megszüntették" - emlékezett hol kellemes nosztalgiával, hol kissé borongósan Esztergályos Cecília az [origo] érdeklődésére.

A producer, Gát György az [origo] vendégeként így emlékezett: '"A Família Kft. nyolc éven keresztül ment a televízióban, és akkor kezdett elfáradni, amikor a kereskedelmi csatornák megjelentek, és egy olyan napi szórakoztató folyam indult meg a műsorszolgáltatókon, hogy heti sorozattal már nem lehetett az élbolyban lenni. Az egyik napról a másikra az emberek már nem voltak képesek észben tartani az előző epizódok különlegességeit, átalakult a televíziós szórakoztatás, és ez egybeesett avval, amikor én úgy éreztem, hogy a Família Kft.-t akkor kell abbahagyni, amikor még jól megy. De azóta is nagyon sokszor ugrunk neki, hogy folytassuk, szinte nem múlik el hónap, hogy valaki ne keressen meg, ne biztatna a folytatással. Én azt gondolom, hogy lehet, hogy még 5-10 évet várni kell."

Az RTL Klubnál a Hernádi Judittal, Bajor Imrével és Gálvölgyi Jánossal készített Pasik című sorozat hasonlított sitcomra, majd egyszerre rukkolt elő a két nagy kereskedelmi csatorna egy-egy szituációs komédiával. Az RTL Klub furfangosan a Limonádé címet adta sajátjának (ebben egy ruhabolt volt a központi helyszín), a TV2 közben egy Teá-ra csábította a nézőket (itt egy teázóban-bárban időztek a szereplők), különösebb siker nélkül, amit leginkább az jelez, hogy ezeknek nem készült folytatása. A hazai kísérleteknek itt nagyjából vége is szakadtak, ám meg kell még említeni a 2002 őszén indult Szeret vagy nem szeret című, kétszemélyes sorozatot. "Más műfaj ez, mint a mozifilm, inkább helyzetgyakorlatok, amelyekre nem nagyon lehet felkészülni. Improvizálni kell, a kreativitás, a humorérzék pedig egyszerűen elengedhetetlen" - mondta erről a munkáról Szabó Győző. Ez a sajátos sitcom nem magyar fejlesztés volt különben, licencműsorként futott.

A magyaros Rém rendes család szereplőválogatását az eredeti sorozatban is közreműködő, Fran McConnell irányította Budapesten, az epizódokban ismert, rutinos színházi színészek és színészi tapasztalattal nem rendelkező kezdők is feltűnnek majd. A főszerepet, Al Bundy magyar megfelelőjét a Valami Amerika című filmben ismertté vált Szervét Tibor játssza. Érdekesség, hogy ugyanezen filmben főszerep jutott még a már említett Szabó Győzőnek, illetve Oroszlán Szonjának (aki Szabó párja volt a Szeret vagy nem szeret-ben), azaz, a moziban is sikeres vígjáték jó ajánlólevél egy-egy tévés sitcomhoz.

tv2

Balról Juci

Igazán sokat akkor tudnánk, ha beleshetnénk egy forgatásra, ám egy darabig ezt még nem engedik az amerikai szakemberek, sőt, Szervét Tibor is csak jövő héten tud válaszolni kérdéseinkre. Annyit lehet tudni, hogy a karakterek a magyar változatban több ponton is eltérnek az amerikai verzióban megismert figuráktól: egy egész stáb dolgozik azon, hogy az amerikai középosztály elé görbe tükröt tartó sorozat poénjait a magyar valósághoz igazítsák. A főhős például, itthon nem cipőbolti eladó lesz, hanem cipőboltot vezető vállalkozó, egyszerűen azért, mert idehaza a cipőbolti eladók még az alsó középosztály életszínvonalára sem nagyon tudnak felkapaszkodni. A magyar változatban nincs szó panelban nyomorgó családról: az amerikai Bundy famíliával egyébként ,a történet szerint rokoni kapcsolatokat ápoló magyar rém rendes család egy Budapest melletti, külvárosiasodó településen él, egy nem túl nagy családi házban.