Kínjában röhög az ország

Vágólapra másolva!
Az állandó Verebes és a nagy visszatérő Sándor György a húzónevek a TV2 új műsorában. Nem viccelnek, megpróbálják feltámasztani a politikai kabaré műfaját.
Vágólapra másolva!

Mindig is volt politikamentes és politikai kabaré Magyarországon, az utóbbira közügyeink és hol választott, hol önjelölt vezetőink mindig elegendő okot szolgáltattak. Korábban, így a nyolcvanas években pár humoristának nyíltan vagy alig rejtetten szinte mindenen lehetett viccelődnie, és az egész ország boldogan kuncogott a hatalmon. Hofi volt a műfaj a királya, aki olyan magas színvonalon űzte, hogy még ma is sokan szeretik műsorai ismétlését viszontlátni - a legtöbb háztartásban akad is néhány recsegős bakelitlemez tőle.

Amit Hofi nagyon tudott, az az, hogy hogyan kell pont annyira és pont úgy beszólni, hogy az fájjon, nevetséges igen, de büntetendő ne legyen - arról nem is szólva, hogy szükség volt egy udvari bolondra, aki segített kiereszteni a gőzt. A mindenkori hatalmat izélgette, ezzel nyolcvankilenc után sem hagyott fel, sokan akkor az előző rendszer figurájának bélyegezték -ezt leginkább azzal érdemelte ki, hogy valóban tartotta a kapcsolatot pártvezetőkkel is. Fricskáival, csipkelődéseivel a mindenkori hatalmasságok ellen, a kisemberek, a haverok hangján szólt. Laza előadói stílusa, személyes hangvétele miatt sokan szerették, de a párt beleegyező bólintása nélkül aligha juthatott volna ilyen magasra - különben számos állami kitüntetést is kapott. A kiugró sikert a Magyar Rádió 1968-as szilveszteri műsora hozta meg számára, amelyben a táncdalfesztivált parodizálta. Első lemeze 1970-ben jelent meg, és keltett némi feltűnést, mivel ez volt a magyar hanglemezkiadás történetében az első humoros számokat tartalmazó album.

Rudolf Péter mondta egyszer, hogy a nyolcvanas évek közepén a hatalomnak már nem volt ereje beleszólni a színházi ügyekbe, de a pénzt még odaadta, megszokásból. Áldott állapot volt, szerinte, úgy nézett ki, mintha lenne politikai cenzúra, s így mindenki hősnek érezhette magát.

Árkus József Parabolá-ja, Selmeczi Tibor próbálkozásai mellett a politikai kabaré műfajában a Sas-kabaré szinte versenytárs nélkül tudott máig a szilveszteri műsorok kedvence maradni. Az utóbbi pár évben a bűnügyi hírekben is szereplő Sas József és csapata masszív rajongótábort épített magának, produkcióik elsősorban az idősebb korosztály körében népszerűek. Pedig nyitottak a fiatalok felé is, gondoljunk csak a színpadon megjelenő, alulöltözött hölgyekre.

Közhely, és csak részben igaz, hogy mióta választani tudunk, és kritizálni is lehet nyíltan a hatalmat, következmény nélkül, befellegzett a jó politikai kabarénak - pedig az igény erre nem múlt el. A Heti hetes még ellenzéki korában nagy siker volt, és a Banánhéj Orbán-Gyurcsány párosa is leültette a tévé elé a nézőket, csak az utóbbi elfáradt, az előbbi meg elfeledkezett róla, hogy nincs olyan, hogy kormánypárti humor. A Heti Hetes (ami nem kabaré, persze) különben a vasárnapi, késő esti műsorsávban ragyogóan szerepel, nagyon magas (40 százalék körüli) közönségarányt ér el - bár épp a múlt héten haloványabb eredményt hozott. A műsor szereplőinek politikai nézete közismert, de sok jobboldali szimpatizáns is nézi-hallgatja Gálvölgyit és Farkasházyt, főképp azért, hogy jól felbosszantsa magát. Hajós pont az elmúlt héten látogatott el Fábryhoz, az Esti Showder-be, ahol "humoros műsor"-ként aposztrofálta a Heti Hetes-t. "Már akinek" - dünnyögte kommentárként a közismerten Fidesz-párti Fábry.

Váncsa és a Szellemvasút

Nehéz műfaj ez, nem könnyű színvonalasan csinálni. Tavaly februárban az RTL Klub próbálkozott politikai humorral, de emészthetetlen lett a produkció. Ismert politikusokat mutattak, amint a parlamentben trécselnek, és miközben a hangot levették, új szinkront adtak a kép mellé - így úgy tűnt, mintha az ország vezetői arról beszélgetnének, hogy Majka szakított-e Kiss Ramónával, a Barátok közt sztárjával. A belterjes poénkodás nem jött be - és az RTL javára írandó, hogy nem hezitált a vezetőség, volt merszük egy adás után lekapni a műsort a képernyőről. "Azt gondolom, hogy ha valami nem megy, akkor abba kell hagyni. Ez nem kell szégyellni. Hat vagy hét új műsort indítunk, és ha az egyik nem jön be, akkor le kell vonni a szükséges következtetéseket. A nézettsége nem volt rossz, de nem látjuk benne, hogy a harmadik-negyedik jobb tudna lenni " - mondta az [origo]-nak Kolosi Péter. A programigazgató szerint ha nincs meg a garancia arra, hogy havonta jó műsor jöjjön létre, akkor nem kell erőltetni.

A bukta előtt Váncsa kifejezetten optimista volt: "Én január végén jöttem haza külföldről, így nem voltam itthon, mikor elfogadták az alapötletet. Az egész dolog csak úgy a lábamra esett, ha szabad ezt mondanom. A csatorna szilveszteri műsorában már volt ilyen, amúgy az emberek a Parabola utódját látják majd benne. Máshol is futnak ilyen műsorok, általában sikerrel, hiszen ha ismert emberek szájába adnak egészen furcsa szövegeket, az mulatságos. Valószínűleg a Heti hetes miatt kerültem újra reflektorfénybe. Alaposan elgondolkodtam, hogy 56 évesen nem feltétlenül kívánok pályakezdő médiasztár lenni, de végül arra jutottam, hogy elvállalom: elvégre van némi köze az újságíráshoz" - mondta az [origo]-nak. A szöveget hat-nyolc ember írta, és az első adás négy nappal a vetítés előtt elkészült. A műsor havonta egyszer jelentkezett volna, a Kepes-féle új Desszert előtt, csütörtök esténként, de - mint említettünk - az első adás után kipurcant, és nem sokan sírtak utána.

Se politika, se humor

Tréfás - de nem politikai - műsornak szánta az RTL Klub tavaly szeptemberben az Ötökör című produkciót, melyben egészen suttyó humor jelent meg Ganxsta Zolee és társai előadásában. A Jackass elemeit is másoló, pironkodtatóan primitív műsor szintén kimúlt egy adás után (talán a Coolon lement még egy-két dózis). Ez a két próbálkozás jelezte, hogy a csatorna merész, a kísérletező kedve is megvan, de igazán humoros műsort igen nehéz előállítani.