2008-ra várható sorozatok

Vágólapra másolva!
A magyar kereskedelmi televíziók programigazgatói pontosan tudják, hogy mit fogunk nézni ősztől. Mi még ennél is tovább tekintenénk, mert mi már tudjuk, hogy mit fogunk nézni utána egy évvel. Lesz komédia egy zombikkal teli várossal, a pokolból megszökött lelkek begyűjtője is jelentkezik, nem is beszélve számos időutazóról.
Vágólapra másolva!

Az amerikai tévézésben, miként a hazaiban is, ősztől a nyár elejéig tart a csúcsidőszak, a nyár általában holtszezonnak számít. Ilyenkor a nézők, valamiféle több évtizedes gyakorlatot követve, sokkal ritkábban töltik estéiket tévézéssel, inkább választják az estebédet a meghitt lugasban, a laza kerti partit vagy a hazai viszonyok között az ezzel egyenértékű, sörökkel-borokkal feldobott szalonnasütést.

A tévésorozatok általában ősztől májusig vannak a képernyőn (természetesen kellő számú ismétléssel dúsítva), hogy aztán a színészek és a készítők jól megérdemelt nyári (igazából tavaszi) pihenőre vonulhassanak oda, ahol nem hangos a környék az "Ennyi!" kiáltásoktól.

A tavaszt viszont nem mindenki tölti tétlenül. A tévések ugyebár nyáron kezdik forgatni az őszi epizódokat. Tavasszal, általában áprilisban, egy hosszú előválogatási procedúrát követően megkezdődik a pilotszezon, amikor is az azzal megbízott kreatívok (sorozatkészítők és rendezők) leforgatják a csatornák őszi műsorterveibe szánt sorozatok első részeit, úgynevezett pilótafilmjeit, mely alapján a nagy csatornák (FOX, ABC, NBC, CBS, CW) fejesei eldöntik, hogy melyik pár sorozatterv kapja meg a 13 epizódos forgatási megbízást, hogy ősztől műsorba kerülhessen. Nyilvánvalóan egy csatorna több oldalról is mérlegeli a választását: milyen sorozat vág bele a csatorna profiljába, melyiket értékelné a fő célközönség, melyik tartalmaz közönségvonzó neveket, mekkorák a tervezett gyártási költségek és nem utolsósorban, miképpen is szerepelt a pilótafilm a tesztvetítésen.

Az idei évre nem is érdemes számba venni, hogy hány sorozatterv készült és hogy a vagonnyi szinopszisból végül is mennyi kapott zöld lámpát az első forgatáshoz, de a végeredmény csatornánként nagyjából 6-8 sorozat lesz átlagosan. A 2007/08-as évadra tervezett sorozatokat áttekintve szembetűnő, hogy Amerika a 2006/07-es évad kudarcaiból okulva, a Hősök sikere ide vagy oda, hanyagolni fogja a Lost-szerűen elnyújtott, egyetlen hosszú történetre és rejtélyre épülő drámákat. A legújabb irányvonalat a Grace klinika sikere által mozgósított családi sorozatok és szappanopera-kompatibilis, emberi kapcsolatok sokaságával operáló drámába oltott vígjátékok jelentik - elég csak a nálunk nemrég bemutatott Címlapsztori amerikai sikerére gondolni. A másik fő csapásvonalat azon szituációs komédiák jelentik, melyek valamelyest kirínak a tömegből, az olyan vicces sorozatok, melyek nem a Jóbarátok alapfelállására, a színpadon előadott, alánevetéssel kísért poénokra bazíroznak.

Vakon is rendelnek

A 2007-08-as idényre gyártott sorozatok közül mindenféleképpen az Action News a legnagyobb nyertes, mivel a FOX csatorna olyannyira bízik a készítőkben és a főszereplőkben, hogy már vakon megrendelt 13 epizódot a szituációs komédiából, amelynek így nem kell átesnie a hosszadalmas és meglehetősen bizonytalan pilot-procedúrán. A sorozatot a többek számára a Vissza a jövőbe dr. Emmett Brownjaként is ismert Christopher Lloyd jegyzi írótársával, Steve Levitannal, és a főszerepet az a Kelsey Grammar kapta, aki 1984 és 2004 között 20 éven át, 2 sorozatban (Cheers és A dumagép) több mint 450 epizódon keresztül játszotta dr. Frasier Crane pszichiáter szerepét. Maga az Action News egyébként, ahogy a címe is utal rá, két tévésről fog szólni, akik a hajdani szép időkben együtt dolgoztak, és ismét összefutnak útjaik egy kis helyi kábeltévénél. A másik főszereplő, Patricia Heaton ugyancsak nem kezdő, hiszen a Szeretünk, Raymond!-ban évekig volt a címszereplő felesége.

Nikolaj Coster-Waldau

Az összes készülő sorozatkoncepciót botorság lenne felsorolni, azonban pár érdekes elképzelést érdemes megemlíteni. Az idei kínálatot nézegetve a fenti témákon kívül elég népszerűnek tűnik (még mindig) a természetfölötti-tematika. A The Reaper című sorozat egy férfiról szól, aki elhalálozva a Sátán fejvadászává válik azzal a feladattal, hogy a Pokolból megszökő lelkeket összeszedje. Bár az alapsztori hasonlít az itthon Pokoli szolgálat címmel vetített sorozatra, többek között a Shop-stop filmek rendezőjének, Kevin Smithnek a neve biztosíték arra, hogy nem a szokványos megközelítésben fogjuk megkapni a témát.

Sok jót hallani a New Amsterdam című sorozatról, melynek már a főszereplője is megvan Nikolaj Coster-Waldau személyében - ő egy halhatatlansággal megáldott/megátkozott nyomozót fog játszani, akinek munkájában meglehetősen fontos szerep fog jutni képességének. Az Eli Stone című sorozat főszereplő ügyvédje pedig (Johnny Lee Miller, a Trainspotting Beteg srácának alakításában) isteni látomásokat kap, és ezek alapján próbál segíteni ügyfeleinek, elhitetve magával (és velük), hogy ő a Megváltó.