Szembenézni a halállal

Vágólapra másolva!
A virginiai vérengzés után a legtöbb amerikai televízió gyorsan átvizsgálta a következő napok műsorstruktúráját, és akadtak esetek, amikor cserére kényszerültek. Egy ilyen sokk után, egy programigazgató sem szívesen engedne műsorba pár napig tömeggyilkost vagy sorozatgyilkost felvonultató krimit. Jellemző, hogy még az American Idol-ban, a Megasztár helyi megfelelőjében is téma volt a vérontás, hogy azután ezer hírportál foglalkozzon az üggyel.
Vágólapra másolva!

A virginiai egyetemi tömeggyilkosság után aligha volt kérdés, hogy napokig jobb elfelejteni a véres jelenteket az USA vezető csatornáin, noha ezek teljes eltűntetése a napi műsorfolyamból szinte lehetetlen vállalkozás. Több amerikai televízió is módosította műsorrendjét, kegyeleti okokból, elkerülendő a későbbi konfliktusokat.

Az ABC a Boston Legal című, Emmyt és Golden Globe-ot is nyert sorozat levételét határozta el: az itthon jobbára ismeretlen produkciónak egy ügyvédi iroda adja a hátteret, több főszereplővel zakatolnak az események. Humor és gyilkosság, ügyvédi rafinéria, poénos beszólás és vizsgált tetemek nem férnek meg egymás mellett - legfeljebb egy nyugodtabb időszakban. A FOX tévécsatrona úgy döntött, hogy a Magyarországon, az RTL Klubon is látható Bones - Dr. Csont (micsoda fordítás!) rajongóit nem fosztja meg a heti betevőtől, de nem merték leadni az eredetileg soron következő részt, ebben ugyanis egy egyetemista kosárlabdázó holtteste, pontosabban csontváza körül zajlottak volna az események. Ismétlésre került sor, az egyetem területén talált csontok pedig majd jövő héten bukkannak fel az amerikai tévézők képernyőin.

Nem pusztán gyakori gyilkosságokkal operáló sorozatokra kellet odafigyelni, furcsa módon még a Megasztár helyi megfelelőjében, az American Idol című tehetségkutatóban is téma volt a virginiai eset. Nagy sajtóvisszhangot vert a nemzeti tragédiák (így a 9/11) esetén sokkal érzékenyebb országban az egyik - angol - zsűritag egy fintora. A keddi adásban egy Chris Richardson nevű fiút hallgattak meg, többek közt, aki a kritika után ("orrhangon énekelsz") védekezett, hogy ez is egyfajta éneklési stílus, majd erőt és kitartást javasolt a virginiai egyetemre járó barátainak. Talán a tévés személyiség és producer Simon Cowell azt hihette, hogy ez egyfajta védekezés, mentegetőzés, talán meg sem hallotta a magyarázkodást (vagy őszinte együttérzést), mindenesetre a felvételen az látszik, hogy miután szóba kerül a virginiai tragédia, a zsűritag, mintha részvétlen arccal legyintene, pont úgy, mint aki unja a kifogásokat. Ez a másodperces Cowell-jelenet ügy lett, ezernyi hírportál foglalkozott vele a napokban, ő pedig azzal mosakodott, hogy épp Paula Abdultól, a tőle jobbra ülő zsűritagtól kérdezte, hogy mit jelent szándékosan orrhangon énekelni, így meg sem hallotta a kitartásra buzdító szavakat.

Lett némi hisztéria az American Idol körül, és tökéletesen érthető, az itthonról talán túlzottnak vélt érzékenység - hasonló esetben Magyarországon is magyarázkodnia kellene hosszan az unott sóhajjal, ásítással, legyintéssel, grimasszal reagáló tévésnek, ha élő adásban így reagál bármire, ami nemzeti tragédiának minősül. Friss seb esetén még jobban kell vigyáznia a képernyőre kerülőnek, hogy mit mond, mit tesz, hová néz.


Időközben korlátozták az amerikai tévécsatornák csütörtökön a virginiai lövöldöző diák videofelvételének bemutatását, miután a rendőrség és az áldozatok hozzátartozói is bírálták őket az üzenet hosszas sugárzásáért. Az NBC News, amely szerdán megkapta a feltételezett elkövető által hozzá eljuttatott 28 videofelvételt, 43 fényképet és egy 23 oldalas - a vérengző sérelmeit ecsetelő - írást, úgy vélekedett, hogy felelősségteljesen járt el a képek és a diák monológjának a bemutatásával. A rivális tévécsatornák azonban közölték, hogy ezentúl önmérsékletet tanúsítanak a képek bemutatásakor.

Meredith Vieira, az NBC reggeli műsorának egyik vezetője elmondta, hogy csütörtökön az áldozatok néhány hozzátartozójával szerettek volna beszélgetni, ám azok lemondták a műsorban való részvételt, mert feldühítette őket, hogy az adó bemutatta a feltételezett elkövető videofelvételét. Bírálta a tévécsatornák eljárását a rendőrség is. Steve Flaherty, Virginia szövetségi állam rendőrfőkapitánya azt hangoztatta, hogy a világnak egy olyan életszemléletet kellett elviselnie (a felvétel megtekintésével), amelyet vajmi kevesen viselnének el. Szerda este még egyértelműen a Cso Szjung Huj által - önmagáról - készített videofeltével és fényképek uralták az amerikai tévécsatornák híradóit, két nappal azután, hogy az egyetemista hidegvérrel végzett 32 diákkal és tanárral, majd öngyilkos lett. Ez volt különben az Egyesült Államok történetének legvéresebb egyetemi lövöldözése.

Fáj, de nem annyira

Noha nem miénk a tragédia, természetesen minden komoly magyar rádióadó, országos tévécsatorna és hírportál foglalkozott az üggyel, és a legtöbb vezető hírként hozta le a vélhetően erősen zavarodott Cso mészárlását. Az MTV kedd reggeli Híradója viszont fontosabbnak vélte előbb Gyurcsány Ferencet mutatni, a gyűlöletkeltéssel és kirekesztéssel szembeni zéró toleranciáról szóló kiáltvánnyal kapcsolatban, eztán jött Zentai Károly, utána a vizitdíj összegéről esett szó, a keceli kisfiúk ügye is szóba került, igen hosszan, a magyarcsanádi Pénzes Henrietta után pedig jött végre a virginiai mészárlás. Minden tévénél a hírigazgató dönt a hírek fontosságáról, sorrendjéről, itt a koncepció is világosan látható (előbb a hazai ügyek, aztán a külföld), de egy nyolcperces hírműsorban mégiscsak a második felében, a hatodik perc körül bukkant fel először a világ vezető híre.