A sorozatapák jobbak az igaziaknál

Vágólapra másolva!
Egy amerikai kutatás szerint az iskolás gyermekek többsége többre értékeli a tévésorozatokban megjelenő apafigurákat, mint saját apját. 
Vágólapra másolva!

Egy New York-i kommunikációs szakértő, Janice Kelly kutatást végzett, melynek keretében 108 tanulónak vetített epizódokat nyolc családi komédiából (köztük a Simpson család-ból és a Szeretünk Raymond-ból), a gyerekeknek pedig különböző szempontok szerint kellett értékeliük a sorozatban látható apát, illetve a saját apjukat.

A gyermekekkel való törődés, a vezetőkészség, az elfogadás képessége és más tulajdonságok osztályozása alapján az derült ki, hogy a tanulók sokkal inkább tisztelik a sorozatbeli apákat, mint saját szülőjüket. Az átlagot tekintve még a részeges, felelőtlen Homer Simpson is jobb pontokat kapott, mint az igazi apák.

Ennek oka Kelly szerint az lehet, hogy a tévés apák sokkal többet vannak otthon a gyerekükkel, mint az a való életben lehetséges. A fokozott piaci verseny ugyanis arra kényszeríti a valódi családfőket, hogy minél többet dolgozzanak -, amit persze a sorozatokban nem mutatnak be. A gyerekeknek valószínűleg azok a közös programok hiányoznak legjobban, amiket a filmekben látnak.

Ezt támasztják alá a megkérdezettek kommentárjai is: "Apám két munkát is vállalt, hogy minél inkább támogatni tudja a családot. Alig látom őt, ha néha haza is ér időben, akkor nagyon fáradt" - írta az egyik fiú. Kelly szerint a sorozatoknak nem kellene annyira elrugaszkodniuk a valóságtól, hiszen jól láthatjuk, mennyire károsítja ez a fiatalok apaképét.

Egy televíziós tárgyakat és popkultúrát oktató egyetemi tanár, Robert Thompson szerint azonban biztosan nem lesz változás ezen a téren: "A dolgozó családoknak rengeteg energiájába kerül, hogy egyensúlyt teremtsenek a gyereknevelés és a munka között. Ezt akarnák vajon látni a tévében is, ha leülnek egy pillanatra? A legtöbb ember sírva menekülne a képernyő elől" - fogalmazott a tudós.