A tévé és a mozi hatása a listákon

Vágólapra másolva!
Brit közvélemény-kutatók 6400 embert kérdeztek meg arról, hogy szerintük ki (volt) a legnagyobb formátumú alak a művészetben: a legtöbb esetben a tévé, illetve a mozi hatása figyelhető meg.
Vágólapra másolva!

A kutatást a YouGov nevű közvélemény-kutató cég végezte az Art Council megbízásából - a mindenféle művészeti tevékenységet összefogó szervezet arra volt kíváncsi, hogy milyen kép él a fiatalokban a művészekről, ezért arra kérte a tesztalanyokat, hogy sorolják fel az általuk legnagyobbra tartott művészeket.

A megkérdezettek alig-alig említettek olyan művészeket, akik nem a huszadik században éltek: a kutatók ebből arra következtettek, hogy az emberek nagy része a modern kommunikációs eszközök útján szerzi ismereteit, jóformán csak a tévéből vagy mozifilmekből ismeri a művészeket. Shakespeare, Goethe, Beethoven vagy Mozart neve így fel sem merült a legnagyobbak között.

Igaz, az összesített tízes listán Leonardo da Vinci került az első helyre, de valószínű, hogy ez is a Da Vinci-kód kapcsán kibontakozott őrületnek köszönhető. A huszonöt év alattiak már Walt Disneyt nevezték meg minden idők legnagyobb művészeként, és még a Phoenix Nights című sitcom atyját, Peter Kayt, valamint a világ talán leghíresebb graffitisét, Banksyt is da Vinci elé helyezték.

A listákon még két, huszadik század előtt született alak szerepel: Jane Austen mind az összesített, mind a huszonöt év alattiak névsorán hatodik helyre került, feltehetőleg az általa írt Büszkeség és balítélet számos tévés és filmes feldolgozásának köszönhetően. Az összesített listán Picassónak sikerült még becsúsznia a tizedik helyre - a huszonöt év alattiak egyáltalán nem említették az ő nevét.

A fiatalok Will Smith-t hozták be a listazáró helyre, de az ő tízes névsorukba befért Tim Burton rendező (legutóbb Charlie és a csokigyár, illetve A halott menyasszony) is. A közvélemény-kutatás szerint a legnagyobb művészek között kell számon tartanunk Andy Warholt, Bob Marleyt és Bob Dylant is.