A Föld-súroló kisbolygók egyre nagyobb veszélyt jelentenek<br/>

Vágólapra másolva!
1998-ban 141 db potenciálisan becsapódó égitestet ismertünk, de összességében 10-50 ezer darab lehet belőlük! Egy globális katasztrófa esélyei és hatásai.
Vágólapra másolva!

Egy év elején felfedezett aszteroida pályájának pontosabb meghatározásával kiderült, hogy az eddig ismertnél nagyobb annak az esélye, hogy becsapódik a Földbe. A korábbi számítások alapján az ütközés 2039-ben, 1:1 000 000 eséllyel következett volna be. Újabb adatok arra utalnak, hogy az 1999 AN10 jelű objektum 2044-es becsapódási esélye már 1 az 500 000-hez. A pálya módosításához szükséges megfigyeléseket egy ausztrál amatőr csillagász végezte el.
A hírt Don Yeomans, a NASA földközeli objektumok után kutató programjának (Near-Earth Object Program Office) vezetője jelentette be. Ezek a számok még mindig nem túl rémisztők; a csillagászok szerint átlagosan is 1 az 1 000 000-hoz esély van arra, hogy egy ismeretlen, 1 km-nél nagyobb átmérőjű kisbolygó egy adott évben bolygónkba csapódjon. A becsapódás esélyének kétszeresére növekedése mégis nagy érdeklődést váltott ki a szakemberek között, mivel elérte azt a küszöbértéket, amely felett már különleges figyelemmel követnek egy objektumot.
A kisbolygó egyébként legelőször 2027. augusztus 7-én "látogatja meg" a Földet, mindössze 32 600 km-es magasságban repülve el bolygónk felszíne felett. Ez a távolság kevesebb, mint a Föld-Hold távolság tizedrésze, a becsapódás esélye azonban ekkor még gyakorlatilag nulla lesz. A Föld mágneses pajzsán (a magnetoszférán) való áthaladás hatására a kisbolygó felszínéről poranyag távozhat el, halvány burkot alakítva ki körülötte. A közeli találkozás nagy valószínűséggel megváltoztatja a kisbolygó pályáját is.
Ha egyelőre nem következik is be a becsapódás, minden egyes földközelség közelítheti a két égitestet, egyre növelve a katasztrófa kockázatát. Csak reménykedhetünk benne, hogy a jövő század technikája képes lesz elhárítani az ilyen jellegű veszélyeket.

Föld-súroló kisbolygók

A kisbolygók nagy része a Mars és a Jupiter között kering, ez a fő kisbolygóöv. Föld-súrolónak azokat a kisbolygókat nevezik, melyek 1,3 csillagászati egységnyi távolságnál közelebb merészkednek a Naphoz (1 csillagászati egység a közepes Föld-Nap távolsággal, azaz 150 millió km-rel egyenlő). Eredetük vitatott, valószínű azonban, hogy nagyobbik részük a fő kisbolygóövből származik, s egyfelől a kisbolygóöv tagjainak egymással való ütközése és feldarabolódása nyomán, másfelől a Jupiter gravitációs hatása révén kerültek "szokatlan" pályára. Jelenleg kb. 250 Föld-súroló kisbolygót tartanak nyilván. Közülük az (1036) Ganymed a legnagyobb, 41 km-es átmérővel. Becslések szerint legalább ezer olyan, 1 km vagy azt meghaladó átmérőjű Föld-súroló kisbolygó létezhet, melyek potenciális veszélyt jelenthetnek bolygónkra.
Érdekes, hogy a Földbe való becsapódások gondolatát csak a XX. század 60-70-es éveiben fogadták el, Eugene Shoemaker asztrogeológus javaslatára. Azóta folyamatosan követjük a potenciálisan veszélyt jelentő égitestek pályáit, miközben egyre többet fedezünk fel belőlük. A kutatás az utóbbi pár évben kapott nagy lendületet, amiben szerepe lehetett a katasztrófafilmek hatásának is (Deep Impact, Armaggedon).

Potenciálisan becsapódó égitestek

Potenciálisan becsapódó égitesteknek nevezzük azokat a Föld-súroló égitesteket, amelyek esetében a földpálya és az égitest pályája közti távolság kisebb 7,5 millió km-nél. 1998-ban 141 db ilyen objektumot ismertünk, de összességében 10-50 ezer darab lehet belőlük! Fényességük alapján többségük átmérője 200-250 méter. A Föld légköre kb. 200 méteres átmérőig óv meg bennünket a becsapódástól, hacsak nem tömör vas-nikkel darab érkezik.
Egy másik igen veszélyes objektum az 1997 XF11 jelű kisbolygó. 1998-ban nagy vihart kavart a bejelentés, miszerint az égitest 2026. október 28-án ugyanazt a helyet szeretné elfoglalni a térben, mint a Föld. A pontosabb pályaszámítások alapján mostanra kissé lehiggadtak a kedélyek (kb. 900 ezer km-re halad el mellettünk), így a becsapódás esélyét jelenleg nullának tekintjük.

Becsapódások és hatásaik

A légköri atomrobbantásokat figyelő hálózat néhány év leforgása alatt 60-80 külső eredetű eseményt észlelt, amelyek valószínűleg a légkörben felrobbant külső eredetű testek lehettek. Valójában sokszor ennyi lehet a számuk. Becslések szerint hetente 2 találhatja el a Földet, illetve kb. kétóránként haladhat el egy 10 tonnás test a Föld mellett!
Olyan becsapódás, amely egy városnyi területet pusztíthat el, évszázadonként egy-kettő fordulhat elő. Százezer évenként számolhatunk olyan becsapódással, amelynek következményei globális kihatásúak. Nagyjából egymillió évenként ütközhet bolygónk 1 km-nél nagyobb átmérőjű aszteroidával. Ha egy ilyen katasztrófa ezekben az években következne be, körülbelül 1 milliárd ember halálát okozná. Jelenlegi ismereteink szerint az aszteroidabecsapódások jelentik az egyetlen olyan természetes veszélyforrást, amely az emberi civilizációt egyik pillanatról a másikra megsemmisítheti vagy jelentősen visszavetheti fejlődésében.

A globális katasztrófa

Mi történne egy igazán nagy, több km átmérőjű test becsapódását követően? Eltekintve a gyors hatásoktól (földrengések, szökőárak, tűzvész stb.) az igazi gondot a Föld testéből kiszórt anyag jelentené az élővilág számára. Becslések szerint egy 10 km-es test becsapódása kb. 3000 Badacsony-térfogatú anyagot szórna ki. A por szétterülne a légkörben, s ún. becsapódási tél köszöntene be. A légköri áramlatok ugyanis egyenletesen eloszlatnák, a felszálló légáramlások pedig akár évtizedekig is lebegtethetnék a legfinomabb szemcséket a sztratoszférában. A napsugárzás nem jutna el a felszínre, a növények elpusztulnának, a táplálékláncok összeomlanának, miközben hirtelen jégkorszak köszöntene be. Ezután viszont roppant gyors globális felmelegedés következne, a légkörbe került rengeteg üvegházhatású anyag miatt (szén-dioxid, illetve vízgőz). Ilyen szélsőséges és gyors éghajlati változásokat még azok az élőlények is nehezen élnék túl, amelyek valamilyen szerencse folytán nem pusztultak éhen.

Ajánló:

Nagyszabású kutatóprogram a földsúroló kisbolygók, illetve a bolygónkra potenciálisan veszélyes égitestek után. Hírek, képek, linkek egyéb honlapokhoz a témában.