A Hubble híres bolygóképe csak háttércsillag lenne?<br/>

Vágólapra másolva!
Az első lefényképezett Naprendszeren kívüli bolygójelölt valószínűleg nem más, mint egy kis tömegű csillag.
Vágólapra másolva!

A Hubble-űrtávcső eddigi talán leghíresebb felvételén egy Naprendszeren kívüli bolygójelölt, a Bika csillagképben lévő TMR-1C látható. A 2-3 Jupiter-tömegű objektum egy kettőscsillag környezetében, egy porcsóva végén tűnik fel. A jelenlegi vizsgálatok szerint azonban a híres objektum nem más, mint egy egyszerű háttércsillag. A Science News június 26-i számában megjelent cikk szerzői szerint a közelmúltban gyűjtött adatok alapján egyértelműen elvethetjük a bolygó lehetőségét.
A jelenlegi színképelemzési adatok azt sugallják, hogy az objektum felszíne túl forró ahhoz, hogy bolygó lehessen, s pozíciója csak a véletlen műve. A HST aktuális színképelemzései nem mutatták ki a vízgőz nyomait, pedig a jelenlegi elméletek szerint egy 2500 Kelvinnél alacsonyabb hőmérsékletű égitesten észlelnünk kellene ezt az anyagot. A víz hiánya ezért azt jelenti, hogy az égitest felszíne ennél jóval forróbb, vagyis inkább csillag, mint bolygó. A felvett színkép sokkal inkább illik egy olyan közönséges, kis tömegű csillagra, amelynek fénye "bevörösödött", miközben áthatolt egy közbeeső porfelhőn.
A felfedezők már az elmúlt évben is jelezték, hogy az objektum akár háttércsillag is lehet, és további vizsgálatok szükségesek igazi természetének meghatározásához. A Naprendszeren kívüli bolygók kutatása napjaink csillagászatának egyik "legérzékenyebb" területe, így nem csoda, hogy ott is szeretnénk ilyen objektumokat "látni", ahol ez még nem egyértelműen bizonyítható. Sajnos úgy tűnik, hogy ezzel a híres égitesttel is ez a helyzet.

Ajánló:

Összefoglaló és hasznos oldalak a témában.