EUMETSAT-szerződés<br/>

Vágólapra másolva!
Lehet, hogy néhány év múlva a katasztrófával fenyegető helyi felhőszakadások, forgószelek és más váratlan természeti csapások néhány órával megelőzően előre jelezhetők lesznek. A belvizes és árvízveszélyes területeket folyamatosan megfigyelhetjük.
Vágólapra másolva!

Az Országos Meteorológiai Szolgálatunk a közelmúltban csatlakozott az Európai Műholdmeteorológiai Szervezethez, a EUMETSAT-hoz. A belépéssel hazánk olyan korszerű űrmeteorológiai adatforrásokhoz jutott, amelyek az eddigi hat óránként vehető űrfelvételekkel szemben félóránként állnak a kutatók és a felhasználók rendelkezésére. Az 1986-ban az Európai Űrügynökségből (az ESA-ból) kivált EUMETSAT tizenhét tagállamának közössége júliusban a hazánkkal egyidőben csatlakozó Szlovákiával együtt két új társult taggal bővült. A társult tagság azt jelenti, hogy az első félévben 16 millió forint a kedvezményes tagdíj, amely fokozatosan, négy év alatt növekszik a százmillió forintnyi teljes összegre.
A EUMETSAT-rendszer egyik fő adatforrása az 1977-től folyamatosan pályára helyezett, részben már megszűnt, részben ma is működő geostacionárius meteorológiai (Meteosat) műholdak. A jelenleg a greenwichi délkör fölött tartózkodó hétszázhúsz kilogramm tömegű és 200 watt teljesítménnyel működő Meteosat-7, valamint a 63 fok keleti hosszúság fölött tartozkodó Meteosat-5 digitális adatait használja a rendszer, három színképtartományban. (A Meteosat-6 tartalékként a hét fokos keleti hosszúságon tartózkodik). A jövő év második felében pályára kerülő második generációs Meteosat-holdak már tizenkét színképtartományban készítenek és továbbítanak felvételeket, tömegük 2010 kilogramm lesz, és 600 watt teljesítménnyel működnek, így az alkalmazási lehetőségek tetemesen bővülnek. Már ma is elérhető Meteosatszolgáltatások: a szélirány és sebességmérés a felhők mozgásából (Cloud Motion Wind: CMW); az átlagos borultság meghatározása (International Satellite Cloud Climatology Project: ISCCP); a troposzféra felső rétegei páratartalmának a feltérképezése (Upper Tropospheric Huminidity UTH); felszínhőmérsékleti mérések stb.
Az EUMETSAT másik fő adatforrása a poláris (a sarkok fölött elhaladó pályán keringő) a műholdak 1992-től már szintén digitális felvételeinek sorozata. A "hagyományos" eszköz erre a célra az Egyesült Államok NOAA (National Oceanic and Atmospheric Administration) műholdcsaládja volt. A sorozat olyannyira él, hogy a jövő évezredben újabb nemzedék kerül pályára, kifejezetten EUMETSAT célokra, az EPS (Eumetsat Polar System). Ennek már hazánk is teljes jogú haszonélvezője és fenntartója lesz. A rendszer kínálta lehetőségek ezek részben már ma is megvannak rövidtávú időjárási előrejelzések nagy pontosságú kiszolgálása; éghajlati figyelő (monitoring); a környezeti és éghajlati viszonyok folyamatos figyelése: termésbecslés, aszálykárok felmérése, öntözővízigény becslése, belvizek figyelemmel kísérése, időjárási veszélyek (zivatar, erős szél, nagy csapadék, hószakadás stb.) jelzése és felmérése.
Hazánkban az EUMETSAT adatainak előfeldolgozását, szétosztását és archiválását az OMSZ Műholdas Meteorológiai Kutatólaboratóriuma végzi.

F. L. I.

(ÉT)

Ajánló:

A műholdképek között most a napfogyatkozás fotóit is megtalálhatjuk! Nagyszerű, színvonalas honlap, ahol az időjárási előrejelzésektől a felhőatlaszig mindent megtalálunk.