Lenyűgöző röntgenképek - a Chandra kitűnő társat kapott<br/>

Vágólapra másolva!
Fekete lyukba zuhanó anyag, ütköző galaxisok, születő csillagok és szupernóvák: az európai röntgentávcső is akcióba lendült.
Vágólapra másolva!

Az Európai Űrügynökség tavaly év végén pályára állított röntgentávcsöve, az XMM (X-ray Multi Mirror) teleszkóp is megkezdte a tudományos munkát. Az napokban Newton névre átkeresztelt berendezés kitűnő állapotban van, antennáinak beállítása tökéletes, műszerei remekül működnek. Mindezt azok a képek bizonyítják, amelyeket első megfigyelési szakaszában, január 19-24. között készített.

A röntgensugárzás a világegyetemnek olyan magas hőmérsékletű helyeiről érkezik, ahol nagy energiájú, drámai események zajlanak: csillagok születése és felrobbanása, fekete lyukak anyagbefogása, galaxisok összeütközése és összeolvadása. A Newton első képein is ezekre láthatunk nagyszerű példákat. A célpontokat úgy választották ki, hogy a műszerek széles skálán demonstrálhassák teljesítőképességüket.



A fenti képen a Nagy Magellán-felhő legaktívabb területét, a Tarantula-ködöt figyelhetjük meg, amely heves csillagfejlődési folyamatairól híres. Számos szupernóva-maradványt és születő csillagot láthatunk, amelyek heves sugárzásukkal forrósítják fel környezetüket.



Egy másik felvételen a 170 millió fényév távolságban lévő Hickson-16 jelű galaxishalmaz ütköző tagjait vehetjük szemügyre. Egy különösen érdekes képen valószínűleg egy fekete lyuk környezete, pontosabban a fekete lyukba behulló és igen magas hőmérsékletre felhevült gázanyag röntgensugárzása figyelhető meg (jobbra lent).

Úgy tűnik, a Newton méltó társa lehet a NASA nagy röntgenműholdjának, a Chandra teleszkópnak. Képességeik külön-külön is lenyűgözők, de az igazán izgalmas az lesz, amikor egymással együttműködve végeznek majd észleléseket.

S. T.

Ajánló:

XMM információs központ az Egyesült Királyságban Az XMM honlapja az Európai Űrügynökségnél.

Korábban:

A Chandra eddigi legjelentősebb eredménye - linkek a további Chandra anyagokhoz.