Kozmikus szavazás<br/>

Vágólapra másolva!
A nemrégiben működésének 10. születésnapját ünneplő, az Univerzumról szerzett tudásunkat új alapokra helyező Hubble-űrtávcső következő célpontjának kiválasztásába Ön is beleszólhat.
Vágólapra másolva!

Az előző szavazás győztese: galaxis poláris gyűrűvel.Ehhez nem kell mást tennie, mint hogy legkésőbb június 6-áig ellátogat a Hubble honlapjára, ahol leadhatja szavazatát a kívánt objektumra.
A korábbi hasonló szavazásoktól eltérően – ahol előre meghatározott égitestek közül kellett egyet választani – most szinte bármit megjelölhet.

A célpont kiválasztásánál némi megszorítást léptettek életbe a csillagászok. Nem lehet például a Naprendszer égitestjeit jelölni, így bolygók és kisbolygók sem jöhetnek szóba. Lehet viszont csillagot, csillaghalmazt, csillagvárost (galaxist), illetve ezek halmazait, a Tejútrendszerben fekvő ködöt (por- és gázfelhőt), vagy egy közeli galaxisban lévő objektumot választani. A "győztes objektum" kiválasztásánál a nagyszámú szavazaton túl a tervezett észlelés megvalósíthatóságát, tudományos értékét és a látványosságot is figyelembe veszi a szakemberekből álló bizottság. Fontos, hogy a célpontot a Hubble korábban nem észlelhette. A Hubble Örökség Projekt honlapján rövidesen elérhetők lesznek a döntést segítő információk, amely azonban így sem könnyű feladat.

A távcsövet működtető Űrtávcső Tudományos Intézet (Space Telescope Science Institute, STSCI) bárki számára lehetővé teszi a szavazást. Az észleléseket augusztusban végzik el, a képeket pedig várhatóan októberben közlik az interneten.

Kép: az 1999 elején megejtett szavazáskor három galaxis volt a jelöltek listáján. A mintegy 8000 szavazat közül az NGC 4650A jelű csillagváros kapta a legtöbbet. Május 6-án került fel az internetre a Hubble munkájának eredménye, az objektum itt látható színes közelképe.

S. T.

Ajánló:

A célpont kiválasztását megkönnyítheti, ha előtte megtekinti a Hubble honlapján közölt eddigi nyilvános fotókat. Magyar nyelvű gyűjtemény a Hubble eredményeiről 1997 közepétől. Itt jelölheti meg az Ön által választott célpontot.

Korábban:

Tíz évvel ezelőtt, 1990. április 24-én startolt a Discovery-űrrepülőgép, fedélzetén a Hubble-űrtávcsővel. Azon a floridai reggelen új nap virradt a csillagászatra is: az aranykor első napja. A start utáni napon a legénység útjára engedte a teleszkópot, s az Univerzum már soha többé nem festett úgy, mint azelőtt: a Hubble forradalmasította a csillagászatot.