Orion-köd: hemzsegnek a barna törpék<br/>

Vágólapra másolva!
A barna törpék, e "torzszülött csillagoknak" is nevezett, nemrég még ritkának tartott objektumok a csillagokhoz hasonló számban fordulhatnak elő.
Vágólapra másolva!



Legalábbis ezt az elképzelést erősítette meg a Hubble-űrtávcső (Hubble Space Telescope, HST) itt látható felvétele, amely a Földtől 1500 fényévnyire fekvő Nagy Orion-köd legmarkánsabb területéről, a Trapéz-halmazról készült. A felső képen a látható fény (optikai) tartományban csodálhatjuk meg a halmazt, amely a közepére zsúfolódó legfényesebb csillagok elrendeződéséről kapta a nevét (a kép közepén, rózsaszínes árnyalattal).

Az alsó felvétel az infravörös tartományban készült (a HST NICMOS nevű kamerájával), így mélyebben pillanthatunk az örvénylő por- és gázfelhő belsejébe (az infravörös fény nagy része ugyanis - a látható fénnyel ellentétben - képes áthatolni a környező poranyagon). A csillagászok mintegy félszáz fiatal - kb. 1 millió éves - barna törpét azonosítottak a területen, amelyek a leghalványabb objektumokként láthatók.



A barna törpék olyan égitestek, amelyek túlságosan kis tömeggel születtek (0,08 naptömegnél kisebb tömeg), magjuk ezért nem forrósodott fel olyan mértékben (15-20 millió fok), hogy megindulhattak volna bennük a csillagokra jellemző magfúziós energiatermelő folyamatok. Sugárzásuk energiaforrását lassú összehúzódásuk szolgáltatja, s néhány milliárd év után kihűlnek és elhalványodnak (egyébként is igen halvány, nehezen megfigyelhető égitestek).

A képen látható égitestek - csillagok és barna törpék egyaránt - ugyanabból a "csillagbölcsődéből", vagyis por- és gázfelhőből származnak. A HST megfigyelései megerősítik azt az újabb nézetet, mely szerint a barna törpék a csillagokhoz hasonló számban fordulnak elő a galaxisokban, s egyáltalán nem ritka objektumok. Az Orion barna törpéit fiatalságuk és viszonylag nagy hőmérsékletük miatt lehetett ilyen nagy számban azonosítani. Tömegük 10-80 Jupiter-tömeg közé esik, de valószínűleg vannak ennél könnyebb, így még a Hubble számára is "láthatatlan" társaik is.

S. T.

Ajánló:

Az eredeti sajtóanyag angol nyelven az Űrtávcső Tudományos Intézet honlapján. Általános információk és gazdag megfigyelési anyag magyar nyelven.

Korábban:

1990. április 24-én startolt a Discovery-űrrepülőgép, fedélzetén a Hubble-űrtávcsővel. Azon a floridai reggelen új nap virradt a csillagászatra is: az aranykor első napja. A start utáni napon a legénység útjára engedte a teleszkópot, s az Univerzum már soha többé nem festett úgy, mint azelőtt: a Hubble forradalmasította a csillagászatot.