Gaia megvédi magát<br/>

Vágólapra másolva!
Vigasztaló lehet-e a tudat, hogy a légköri szén-dioxid katasztrófákkal fenyegető feldúsulása nem először történik meg a Föld életében?
Vágólapra másolva!

Volt idő, amikor a vulkánok ontották magukból az üvegházhatású gázokat, s a globális éghajlat ennek következtében annyira felmelegedett, hogy a sarkokat nem borította jég, Kamcsatkán pálmafák nőttek, s az antarktiszi partoknál a víz hőmérséklete 20 Celsius-fokra emelkedett. Ez a folyamat mintegy 55 millió éve érte el a maximumot, és vagy 150 ezer évig tartott. Éppen ez idő tájt, a paleocén és az eocén időszak határán zajlott le számos faj tömeges pusztulása.

Az élő természet azonban mindig igyekszik helyreállítani a felbillent egyensúlyt. Santi Bains és társai (Oxfordi Egyetem) ezt úgy képzelik el, hogy a tápanyagokat az óceánokba mosó bőséges eső és a vízben oldott szén-dioxid robbanásszerű virágzásnak indította a fitoplanktonokat. Ezek azután annyi szén-dioxidot nyeltek el a légkörből, hogy 60 ezer éven belül a globális hőmérséklet visszaállt normális szintjére.

Ezt az elméletet mind a déli, mind az északi sarkvidéki vizeken végzett fúrások eredményei alátámasztják. A különböző mélységből vett üledékminták izotópos vizsgálata azt bizonyítja, hogy kb. 55 millió éve igen nagy változáson ment át a Föld éghajlata. A planktonok hirtelen felszaporodását az ún. biogén bárium mennyiségének rendkívüli mértékű megnövekedése jelzi. A fordulat, a szerves anyag csökkenése azután a foraminiferák, e héjas egysejtűek maradványaiban is jól nyomon követhető.

Svéd kutatók, akik hasonló eredményre jutottak, mint az oxfordiak, kiemelik azt, hogy a sötét jövőt jelző modellekkel éppen ellentétes folyamat játszódik le: az üvegházhatás miatt nem hal ki, hanem éppen hogy virágzásnak indul az élet az óceánok mélyén. Ez alátámasztja a Gaia-elméletet, miszerint bolygónkat egyetlen szerves egésznek, egy élőlénynek kell tekinteni, mely képes arra, hogy ha megbetegszik, magától meg is gyógyuljon. "Mindössze - mutat rá Bains - 60 ezer évet kell várnunk rá..."

(Természet Világa)

Ajánló: