Vágólapra másolva!
Egy nemzetközi csillagászcsoport három új, Naprendszeren kívüli bolygót fedezett fel, amelyek közül kettő az úgynevezett lakható zónában kering.
Vágólapra másolva!

1995 óta 50 Naprendszeren kívüli bolygót (exobolygót) fedeztek fel a csillagászok. A jelenlegi mérési technológiák miatt ezek valamennyien a Jupiterhez, esetleg a Szaturnuszhoz hasonló méretű, valószínűleg főképp gázokból óriások - kisebb testeket egyelőre nem lehet észlelni. Ezért, továbbá a bolygók hol túlságosan kicsi, hol túlságosan nagy csillagtávolsága miatt azt tartják, hogy egyikükön sem lehetséges az általunk ismert élet jelenléte.

A három új bolygót viszonylag közel, 150 fényévnél közelebb lévő, Naphoz hasonló csillagok körül észlelték (a hozzánk legközelebbi csillag, a Proxima Centauri 4,2 fényévnyire van).

A legkisebb a "forró Jupiter" jelzőt kapta, mivel tömege legalább 84%-a a Jupiterének, viszont a Merkúr naptávolságánál jóval közelebb kering csillagához, mindössze három nap alatt kerülve meg azt.



A legizgalmasabb a tömegben "középső" bolygó (legalább 1,26 Jupiter-tömeg), amely az epszilon Reticulum nevű csillag körül kering, 426 napos periódusidővel. Bár tömege alapján minden bizonnyal gázokból álló óriás, csillagtávolsága a Föld naptávolságához hasonló, tehát az úgynevezett lakható zónában van (mint említettük, mindhárom új bolygó csillagai a Naphoz hasonlóak). Ebben a távolságban stabilan folyékony halmazállapotban fordulhat elő a víz, az általunk ismert élet alapvető feltételeként. S ha magán a bolygón nem is lehet élet, az esetleg körülötte keringő szilárd felszínű nagyobb holdakon erre minden esély megvan. Amennyiben például a bolygónak a Jupiter Európájához hasonló kísérője van, akkor vízóceán boríthatja, s még felszíni, szigetelő jégréteg jelenlétére sincs szükség. Sajnos azonban a lehetséges holdakat egyelőre nem tudjuk észlelni.

A fenti gondolatmenet alapján ígéretes lehet a harmadik új felfedezett, 1,86 Jupiter-tömeggel és 743 napos keringési idővel. Csillagtávolsága ugyanis a Mars naptávolságához fogható, tehát szintén saját rendszerének lakható zónájában helyezkedik el. Sajnos azonban egy korábbi cikkben olvashatták, mi történik egy Mars méretű test ígéretes fejlődésével a Mars távolságában, s kevés esély van arra, hogy a bolygó Földhöz hasonló méretű holddal vagy holdakkal rendelkezik.

"Imbolygó" csillagok

Az eddig felfedezett exobolygók egyikét sem láthattuk még közvetlenül. Az észlelések során a csillagok radiális sebességváltozásait vizsgálják. A bolygó gravitációs hatást gyakorol csillagára, így annak mozgásában apró, periodikusan ismétlődő szabálytalanságok jelentkeznek. A dolgot egy olyan kalapácsvetőhöz lehet hasonlítani, aki éppen elhajítani készül sportszerét. A sportoló a csillag, a kalapács a bolygó; miközben "a kalapács a sportember körül kering", utóbbi jól láthatóan ide-oda imbolyog. A hasonló módon imbolygó csillagok fényében jól látható változások keletkeznek: amikor imbolygása miatt éppen távolodik tőlünk, fénye a vörösebb (hosszabb), közeledésekor pedig a kékebb (rövidebb) hullámhosszak felé tolódik el.

A "bolygóvadászat" következő nagy állomása az "imbolygó" csillagok rendszereinek közvetlen megfigyelése lesz. A munkát a Chilében nemrég elkészült távcsőóriások kvartettje kezdi (Very Large Telescope Inteferometer), majd a NASA 2009-ben indítandó műholdja folytatja (Space Interferometry Mission), amely öt évet szentel annak, hogy Földhöz hasonló bolygókat keressen a közeli, Naphoz hasonló csillagok körül.

Ezek az első exobolygók, amelyeket Ausztráliából fedeztek fel. A megfigyeléseket a négyméteres Angol-Ausztrál Teleszkóppal (Anglo-Australian Telescope) végezték ausztrál, angol és amerikai csillagászok.

S. T.

Ajánló:

Angol nyelvű sajtóanyag az Anglo-Australian Observatory honlapján a felfedezésről. További információk ábrák, grafikonok. Magyar nyelvű összefoglaló és gazdag linkgyűjtemény a témában. Szatmáry Károly kitűnő összeállítása.