Gázmentes lesz a gyilkos tó<br/>

Vágólapra másolva!
A halál alattomosan és kivédhetetlenül érkezett! 1986. augusztus 21-én a kameruni Nios-tóból néhány perc alatt 200 millió köbméter szén-dioxid-gáz tört fel.
Vágólapra másolva!

A csaknem két kilométer átmérőjű krátertó mélyéről felszabaduló, a levegőnél mintegy másfélszer nehezebb gáz a völgyekbe leereszkedve 1800 környékbeli lakossal végzett, és még 20 kilométer távolságban is megfojtotta az embereket.

George W. Kling amerikai biológus arra figyelmeztet, hogy a katasztrófa bármikor megismétlődhet. A tragédia a tó mélyén, a felszíne alatt 209 méteres mélységben készülődik. Ott áramlik a tóba az a talajvíz, amely egy kialudt vulkánból előzőleg nagy mennyiségű szén-dioxidot oldott ki. A nagy nyomás következtében a szén-dioxid a mélyben "fogva" marad, mert az évszakok okozta hőmérsékletingadozás-hiány miatt a tó vize szinte egyáltalán nem keveredik át.

Évente kereken 5 millió köbméter gáz halmozódik fel így a mélyben, és a kitörés után megmaradt gázmennyiség 1986 óta megduplázódott. Ha nyomása meghaladja a vízét, az újabb katasztrófát nem lehet feltartóztatni, és a gáz robbanásszerűen kitör. A szakértők szerint ez legkésőbb tizenegy év múlva bekövetkezik, hegyomlás vagy földrengés hatására azonban még hamarabb.

A francia Michel Halbwachs már öt évvel ezelőtt megmutatta, hogyan lehet hatástalanítani ezt az időzített bombát. 40 centiméter átmérőjű, 205 méter hosszú csövet bocsátott le a tóba és vizet szivattyúzott fel. A szén-dioxiddal túltelített, felszívott vízből felszabadult a gáz, és a csőből 25 méter magas szökőkút lövellt a magasba (lásd a képen).

Kling nemzetközi csoportja nemrég látott munkához. Huszonöt úszó platformra szerelt csövet akarnak a tóba süllyeszteni, és így remélik megelőzni az újabb katasztrófát. Ezzel párhuzamosan a Nios-tótól 100 kilométerre levő, még veszélyesebb Monoun-tó hatástalanítását is tervezik, amelynek gázkitörése 1984-ben 37 ember halálát okozta.

(Természet Világa)

Ajánló:

További információk, képek, linkek a tóról. Bőséges információ a vulkáni tavak témakörében az Amerikai Geológiai Szolgálat (USGS) honlapján.