A csillagok tényleg megeszik a bolygókat<br/>

Vágólapra másolva!
A csillagászok újabb bizonyítékot találtak arra, hogy a Naphoz hasonló csillagok elnyelhetik a körülöttük keringő bolygókat.
Vágólapra másolva!

Svájci és spanyol csillagászok a HD 82943 jelzésű csillagot tanulmányozták, amely a Naphoz hasonló, de annál kisebb méretű csillag, s az eddigi megfigyelések alapján legalább két, a Jupiterhez hasonló bolygóval rendelkezik. A megfigyelésekből kiderült, hogy a csillag légköre nagy mennyiségű lítium-6 izotópot tartalmaz. Ez a ritka izotóp normális esetben nem fordulhat elő a Naphoz hasonló csillagok külső rétegeiben, mivel igen gyorsan elpusztul a csillag fejlődésének korai fázisában. A kutatók szerint a rendellenesen nagy lítiumarány bolygó(k) elnyelésével magyarázható, mivel a Litium-6 a bolygókban stabil maradhat.

Az új eredmény megerősíti a korábbi, hasonló észleléseket, s a csillagászok egyelőre nem tudnak más magyarázatot adni a lítium rendellenes mennyiségére, mint a planéták bekebelezése. Az elképzelés egyébként nem új: a külső burkaikat drámai módon megnövelő vörös óriások esetében már 1967-ben felvetették, hogy egyes képviselőik szokatlanul erős ragyogását a lítium hullámhosszán Jupiter-szerű óriásbolygók bekebelezése okozhatja.

A csillag színképének felvételéhez az Európai Déli Obszervatórium (ESO) VLT-rendszeréből (Very Large Telescope, "nagyon nagy távcső") egy távcsövet, illetve az erre felszerelt UVES színképelemző berendezést használták, amely igen finom felbontást tesz lehetővé. A lítium-6 mennyisége alapján arra következtetnek, hogy a bolygó(k) elnyelése 30 millió éven belül történhetett. Eredményeik megerősítése végett egy igen hasonló csillagot is szemügyre vettek, amely nem rendelkezik bolygókkal, s ennek légkörében nem is találták meg a lítium-6 nyomait.

A kutatók beszámolója a Nature c. tudományos hetilap 2001. május 10-i számában jelent meg.

Ajánló:

Részletes információk (angol nyelven), a HD 82943 spektruma (a lítium abszorpciós vonalaival), fantáziarajzokból összeállított video.

Korábban:

1999. szeptember 3. Az Űrtávcső Tudományos Intézet két csillagásza, Mario Livio és Lionel Siess szerint Tejútrendszerünkben mintegy 100 millió Napunkhoz hasonló csillag lehet, amelyek körül viszonylag közeli pályán Jupiter-szerű óriásbolygók vagy soha be nem gyulladt aprócska csillagkezdemények (barna törpék) keringenek. Ezek arra ítéltettek, hogy anyacsillagaik előbb-utóbb felfalják őket.