Vágólapra másolva!
Az Atacama-sivatagban az égre meredő hatalmas teleszkóp képeinek minősége már a Hubble-űrtávcső teljesítményéhez fogható.
Vágólapra másolva!

Az Európai Déli Obszervatórium (ESO) Chilében, az Atacama-sivatag egyik 2500 méter magas platóján építette fel a világ legnagyobb távcsőrendszerét, amely négy darab, egyenként 8,2 méter átmérőjű teleszkópból áll (Very Large Telescope, VLT-rendszer).

A távcsövek egyikével egy csillagászcsoport olyan minőségű felvételeket készített, amelyek minősége már a Föld körül keringő Hubble-űrtávcsőéhez (HST) fogható. Ez úgy vált lehetségessé, hogy a légkör torzító hatásait az ún. adaptív optika alkalmazásával küszöbölték ki.

Az adaptív optika egy számítógép-vezérelt, flexibilis tükörrendszerrel működik. A program egy referenciacsillag segítségével állapítja meg a légköri mozgások aktuális torzító hatását, s ezt úgy próbálja kiküszöbölni, hogy másodpercenként akár 500 utasítás segítségével módosítja a tükör alakját.

A módszer segítségével november 25-én olyan képet készítettek egy csillagról, amely messze a legjobbnak számít az eddigi, egy-egy távcsővel készült felvételek között. A csillag látszó átmérője 0,07 ívmásodperc - ez a felbontás már a távcső teljesítményének határához közeli érték.

Az igazi eredményeket azonban majd akkor hozza a rendszer, ha a négy távcsövet összekötik, s együtt, úgynevezett interferométerként használják (VLTI - VLT Interferometer). Így olyan teljesítményt érnek majd el, amelyet egy kb. 16 méteres távcső tudna nyújtani önmagában. A legnagyobb földi telepítésű távcsövek, a Hawaii-szigeteken lévő Keck-teleszkópok egyenként 10 méter átmérőjűek.

[origo]

Ajánlat:

Sharpest Ever VLT Images at NAOS-CONICA "First Light"
Részletes angol nyelvű információk és képek az ESO honlapján.

Govert Schilling: Az adaptív optika nagykorúvá válik