Merénylet a <SPAN lang="HU" style="FONT-SIZE: 12pt; FONT-FAMILY: 'Times New Roman'; mso-fareast-f

Vágólapra másolva!
Megoldódott a Hitler elleni varsói merényletkísérlet rejtélye.
Vágólapra másolva!

Forrás: ORIGOAdolf Hitlert, a náci birodalom Führerét egy hajszál választotta el a haláltól a II. világháború elején, 1939. október 5-én, amikor a Wehrmacht varsói győzelmi felvonulását megszemlélve körutat tett a leigázott lengyel fővárosban.

Limuzinja egy 500 kilogramm trotilt tartalmazó pokolgép mellett haladt el, mely ha felrobban, száz méteres sugarú körben mindenkit megöl. Ám a szerkezet - máig sem tudni pontosan, miért - nem lépett működésbe.

Dariusz Baliszewski lengyel történész régóta igyekszik fényt deríteni erre a rejtélyre, kutatásainak eredményeit a Newsweek Polska legújabb számában tárta a nyilvánosság elé.

Varsó súlyos harcok után 1939. szeptember 27-én kapitulált a Lengyelországot lerohanó német hadsereg előtt. A megszállók október elsejétől fokozatosan vették birtokukba a várost. Október 5-én lezárták az egész belvárost, az utcákon horogkeresztes zászlók és rendőrjárőrök százai tűntek fel, a magasabb épületek tetején mesterlövészek helyezkedtek el.

Annak a kevés számú belvárosi lakosnak, akiket nem költöztettek ki, halálbüntetés terhe mellett megtiltották, hogy kinyissák ablakukat vagy elhagyják lakásukat. Azon a napon Hitler gépe leszállt az Okecie repülőtéren, majd a Führer az Aleje Ujazdowskie sugárútra indult, ahol több órán át szemlélte csapatainak diadalmas felvonulását.

A díszszemle végeztével Hitler rövid városnézést tartott, majd - még ebédre se hagyva időt - sietett vissza Berlinbe. Készült másnapi beszédére a Reichstagban, amelyben a neki hadat üzenő Angliát és Franciaországot "az értelmetlen háború" beszüntetésére szólította fel. - A versailles-i szerződéssel életre hívott Lengyelország soha többé nem támad fel, kár lenne harcba szállni érte - magyarázta (mint tudjuk, sikertelenül).

Aznap a varsói díszszemle után rendezkedő német katonák a Nowy Swiat és az Aleje Jerozolimskie sarkánál egy gödörben, néhány deszka alatt fedezték fel a pokolgépet. Ki volt élesítve, és egy drót a szemközti oldalon fekvő, a bombázások során lerombolt épülethez, a Lengyel Vasúti Igazgatóság romjaihoz vezetett.

Forrás: ORIGO

Niepokólczycki őrnagy

A földalatti ellenállás tagjainak emlékezete szerint a Hitler elleni merénylet szervezésének feladatát a "harcoló Lengyelország" fényes hőse, Franciszek Niepokólczycki őrnagy kapta, aki el is helyeztette a trotilt a megadott helyen. Hogy az végül miért nem robbant fel, arra az emlékezők más-más magyarázatot adnak.

Egyikük szerint nem sikerült megfelelően előkészíteni a gyújtószerkezetet, egy másik azt mondta, hogy a romok között rejtőzködő őrszem nem tudta megállapítani, hogy valóban Hitler kocsija halad-e el a kereszteződésnél, és ezért nem adott jelet a robbantásra.

Maga az őrnagy viszont tagadta, hogy bármi köze lett volna a sikertelen merénylethez. Azt állította, sőt dokumentumokkal bizonyította, hogy a kérdéses napokban nem is tartózkodott Varsóban.

A pokolgép elhelyezését, élesítését egy kiválóan képzett katonákból, utászokból álló titkos brigád hajtotta végre, miközben Varsóra még német romboló- és gyújtóbombák záporoztak. A merénylők a legapróbb részletekig kitervelték az egész műveletet, mindenre volt gondjuk, a hely megválasztása is úgy történt, hogy ott Hitlernek mindenképpen el kellett haladnia.

A lengyel történész felkutatott minden lehetséges élő szemtanút, de egyikük sem tudott ésszerű magyarázatot adni arra, hogy a kellő pillanatban miért nem robbant a bomba.

Csupán az 1974-ben elhunyt Niepokólczycki őrnagy özvegye mesélt el neki egy látszólag jelentéktelen epizódot, amely talán fellebbenti a fátylat a rejtélyről. A háború után férje soha nem volt hajlandó végigmenni azon az alig 100 méteres szakaszon, a Három Kereszt tér és az Aleje Jerozolimskie között, ahol a pokolgépet elrejtették.

Akár gyalogszerrel, akár fiákerrel vagy gépkocsival jártak arra, mindig kerülőt kellett tenniük. Amikor az asszony ennek okát firtatta, az őrnagy csak ennyit mondott: "Egyszer megesküdtem magamnak, hogy nem teszem be a lábamat oda. Ne kérdezd, hogy miért, nem mondhatom meg."

A különös eset mögött a hős lengyel tiszt lelkiismereti drámája lappanghat, aki a "földalatti Lengyelország" parancsára előkészítette a Hitler elleni merényletet, majd amikor a végrehajtás pillanata következett, elhagyta Varsót, és ezzel maga akadályozta meg az akciót. Hitler halálának borzalmas következményeitől, a németek bosszújától, varsóiak, lengyel hadifoglyok tömeges kivégzésétől rettent volna vissza?

Egyedül ő tudta, hogy megmentette a Führer életét, és bizonyára haláláig bánta ezt. Ám ez egy ember magánügye, nem tartozik a történészekre. Még akkor sem, ha ettől az egy embertől egy pillanatra talán az egész világ sorsa függött...

Kovács Péter