880 ezer földlakó indult egy kisbolygóra

Vágólapra másolva!
Május 9-én egy japán hordozórakétával indult kozmikus útjára a japán fejlesztésű MUSES-C űrszonda. A mintegy négy és fél évig tartó űrkísérlet célja: mintavétel egy kisbolygónál és annak visszaszállítása a Földre.
Vágólapra másolva!

A japán M-5 hordozórakéta az eredeti terveknek megfelelően, helyi időben 13:29-kor (04:29 GMT) indult a Felkelő Nap országának Kagoshima Űrközpontjából. Amennyiben az űrkísérlet sikerrel zárul, akkor az Apollo-holdexpedíciók óta először fordul elő, hogy egy másik égitestről mintát szállítunk saját bolygónkra.

A kisbolygó távolsága a Földtől a két év múlva esedékes odaérkezéskor mintegy 500 millió kilométer lesz. A MUSES-C több hónapig fog az aszteroida körül keringeni, miközben megfigyeléseket végez és mintákat gyűjt. Az elképzelések szerint összesen háromszor fogja annyira megközelíteni az égitestet, hogy onnan apró részecskéket gyűjthessen be.

A megközelítések előtt a MUSES-C-ről leválasztanak egy kisebb labdára emlékeztető, fénykibocsátó tárgyat, amely 880 ezer földlakó nevét tartalmazza. Ők az ISAS honlapján iratkozhattak fel egy listára, annak érdekében, hogy ha ők nem is, de legalább nevük eljuthasson a Naprendszer egy távoli szegletébe.