Hatalmas aszteroidák összeütközése

Vágólapra másolva!
Két kisbolygó összeütközése miatt néhány millió évig meteoritok tömege záporozott a Földre.
Vágólapra másolva!

A kisbolygók összeütközése egykor igen gyakori jelenségnek számíthatott a Naprendszerben, és a fő aszteroida-övben, a Mars és a Jupiter között időnként most is előfordul. Az egyik legutóbbi komolyabb esemény során két hatalmas méretű kisbolygó találkozott. Átmérőjük körülbelül 1000 km lehetett (ezzel ma a legnagyobb kisbolygók közé tartoznának).

A kozmikus katasztrófa nyomait Svédország déli részén lerakódott üledékekben találták meg a Göteborg Egyetem kutatói, olyan homokszemcse méretű ásványok formájában, amelyek összetétele Földön kívüli eredetre utal. Az üledék korának meghatározása alapján az ütközés törmelékeként keletkezett szemcsék körülbelül 480 millió éve hullottak bolygónkra.

A szemcsék számának és méretének vizsgálata alapján a kutatók megállapították, hogy annak idején igen látványos "csillaghullási" időszak lehetett, amelynek során mintegy százszor nagyobb volt az égen feltűnő tűzgömbök (igen fényes meteorok) gyakorisága, mint napjainkban. A "tűzeső" 5-10 millió évig tarthatott, ám az ősmaradványok vizsgálata alapján a behulló meteoritok az élővilágot nem érintették súlyosan. Igaz, akkoriban a szárazföldet még nem hódította meg az élet - erre a 440 millió évvel ezelőtt megkezdődött szilur időszakig kellett várni.