Méhek csíptek halálra két turistát

Vágólapra másolva!
Feltehetően méhek támadásában halt meg két kiránduló Brazíliában. A dél-amerikai országban élő rovarok csak akkor támadnak az emberre, ha veszélyben érzik kasukat, ám agresszivitásuk ilyenkor akár 24 órán át sem csillapul.
Vágólapra másolva!

A szerencsétlenül járt két ember május 2-án, vasárnap tűnt el, amikor egy kilencfős csoport tagjaként részt vettek egy gyalogtúrán Minas Gerais állam Sierra de Caraca természetvédelmi parkjában.

A riasztott tűzoltók először azt hitték, hogy a csoport két tagja elveszett az erdőben, de majd egy nappal később megtalálták a két elveszett ember élettelen testét egy vízesés aljában. A holttesteket elborították a méhcsípések, így minden bizonnyal a méhek támadása okozta halálukat, s nem a vízbe fulladtak - közölte a tűzoltók vezetője.

A természetvédelmi parkban ugyan sok a méhkas, de nagyon ritkán fordul elő, hogy a feldühödött méhrajok az emberekre támadnának - állítják a park munkatársai.

A méh Brazíliában nem őshonos, 1956-ban telepítették be Afrikából, majd az európai mézelő méh (Apis mellifera mellifera) és az afrikai méh (Apis mellifera scutellata) keresztezésével magas mézhozamot és az afrikai fajta megszelídülését kívánták elérni. A keresztezési program során néhány afrikai példány elszabadult, s ezek leszármazottai a következő 20 év során benépesítették Dél- és Közép-Amerikát, majd az 1980-as évekre elérték az Egyesült Államokat.

Az afrikai "gyilkos" méh, nevével ellentétben nem vérengző fenevad: ha nem zavarják meg, nem támad emberre. Ádázan védi viszont méhkasát, s a kas felbolydulásához elég, ha valaki elhalad a közelében, és kisebb zajt csap. A megzavart méhek agresszivitása akár 24 órán át sem csillapul, marásuk pedig 10-szerte erősebb az európai méhénél, mérgük akár egy lovat is leteríthet.

A méhek 1957 óta több mint 600 ember halálát okozták Brazíliában.