Számláljon Ön is gólyát!

Vágólapra másolva!
Országos felmérést szervez a Magyarországon fészkelő fehérgólya-állományról a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME), amelyhez gólyafészek-figyelő önkéntesek jelentkezését várják.
Vágólapra másolva!

Az MME idei magyarországi akciója kapcsolódik a 2004. évi nemzetközi fehérgólya-felméréshez. Célja, hogy pontos képet adjon az állomány alakulásáról és a gólyákat veszélyeztető tényezőkről - mondta el Lovászi Péter, a gólyavédelmi program vezetője.

A fehér gólya (Ciconia ciconia) eredeti fészkelőhelyéről - nagy fákról, sziklafalakról - az elmúlt néhány száz évben beköltözött az emberi településekre, s a régi típusú, széles kéményekre, nádtetőkre fészkelt. A modern épületeken nem férnek el a hatalmas fészkek, ezért a madarak átköltöztek az áramütéssel fenyegető villanyoszlopokra. Az ember megművelte a gólyák "vadászterületeit", a mocsaras, lápos vidékeket, így a madarak táplálékszerző helyei is megfogyatkoztak. Mindez a gólyapopuláció rohamos fogyatkozásában is megmutatkozik.

Magyarországon eddig kilenc alkalommal mérték fel a gólyaállományt. 1941-ben még 15-16 ezer fészkelő párt számoltak meg, a következő, 1958-ban végzett felmérés már csupán 8000 pár gólyát mutatott ki. Az 1970-es évektől mintegy 5000 a fészkelő gólyapárok száma, az utolsó, 1999-es gólyaszámlálás eredménye 5600 madárpár volt.

Miért van szükség a számlálásra?

A madarak számának csökkenése, különösen Nyugat-Európában már a XX. század első felében feltűnt a szakembereknek. Ahhoz azonban, hogy ez a feltételezés bizonyítható legyen, szükség volt pontos adatokra, ezért megszervezték az első gólyafelmérést (cenzust) 1934-ben. A későbbi felmérések alátámasztották a csökkenő tendenciát, így a felmérések már a veszélyeztető tényezők feltárására is irányultak.

A gólya máig veszélyeztetett faj, így a felméréseket folytatják - nyilatkozta az [origo]-nak Lovászi Péter. A fehér gólya jogszabály által pénzben kifejezett értéke 100 ezer Ft, ami elsősorban az esetleges büntetőeljárások során alkalmazott "tarifa" megállapításában segíti a hatóságokat.

Az idei gólyaszámláláshoz a Környezetvédelmi Alap nyújtott pénzbeli támogatást, és hivatásos környezetvédők is segítik a munkát. A gólyafelmérés oroszlánrészét a MME - amely 8000 fizető tagjával a legnagyobb európai civil zöld szervezet - munkatársai végzik - mondta Lovászi Péter.

Hogyan számláljunk?

Aki védeni akarja a gólyákat, segíthet: ha gólyafészket, s benne fészkelő madarakra talál, töltse ki az egyesület honlapjáról letölthető gólyafelmérő lapot, és juttassa el az MME címére. A kérdőív kitöltéséhez ismerni kell a fészek "címét" (település, városrész, utca, házszám, dűlő, tanya stb.); azt, mire épült a fészek (kémény, kazánkémény, torony, fa, tető, önálló tartóoszlop, villanyoszlop vagy egyéb aljzat); van-e fészektartó állvány a fészek alatt; melyik évben épült a fészek (ha ismert); a fészek vastagságát (függőleges irányban); foglalta-e gólya vagy gólyapár a fészket; hány fiókát nevelnek, stb.

A madarakat július első felében érdemes számba venni, amikor a fiókák már nagyok, állnak a fészekben, tehát könnyebben megszámolhatók.