Vágólapra másolva!
Kínai kutatók mérései szerint a Föld legmagasabb hegycsúcsa, a Mount Everest folyamatosan veszít magasságából. A csökkenést a hegyóriáson található hó és jég megfogyatkozása okozza.
Vágólapra másolva!

Világszerte megfigyelhető a jéggel borított területek csökkenése és a magashegyi jégárak visszahúzódása. A gleccserek olvadása állandó veszélyforrást jelent a magashegységek területén élők számára. Korábbi írásunkban beszámoltunk arról, hogy a Himalájában található több ezer gleccsertó vízszintje folyamatosan növekszik.

Az ENSZ Környezetvédelmi Programjának 2002-es, Himalájával kapcsolatos jelentése a gyorsuló olvadásért a globális felmelegedést tette felelőssé, amely nem kíméli sem a sarkvidékek, sem a magashegységek területét.

Ennek a folyamatnak egy újabb bizonyítékát szolgáltatta most egy kínai kutatócsoport, amely a napokban tette közzé eredményeit. A tudósok arra vállalkoztak, hogy újra megmérik a Mount Everest (Csomolungma) magasságát.

A Föld legmagasabb hegycsúcsát a tankönyvek és a térképek többsége 8848 méteres magassággal tünteti fel. Az Everesten az első magasságmérésre 1850-ben került sor, de csak 100 évvel később született meg a napjainkban is használt érték. 1999-ben a National Geographic Society megbízásából amerikai kutatók a legmodernebb műholdas mérőeszközök (GPS) használatával megállapították, hogy a hegycsúcs magassága 8850 méter, vagyis a hivatalos adatnál 2 méterrel magasabb.

A kínai kutatócsoport ezt a mérést akarta megismételni hasonló technológia alkalmazásával, hogy megállapítsa, milyen változások történtek az utóbbi 5 évben. A számításokat 2004 márciusa és júniusa között végezték és többször is megismételték. Az eredmények azt mutatják, hogy a Föld legmagasabb hegycsúcsa 1,3 méterrel lett alacsonyabb a legutolsó méréshez viszonyítva. Megállapításaik szerint a csökkenésért nem a magashegységek hó- és jégmennyiségében megfigyelhető éves ingadozás, hanem a globális felmelegedés okozta olvadás a felelős.

A Himalája a tektonikus mozgások következtében ugyanakkor folyamatosan emelkedik is, és a hegység tömege északnyugati irányba halad. A mérések szerint az emelkedés mértéke 1cm/év, míg a tolódásé 6cm/év.

Ladányi László