Infravörös szivárványok a Titánon

Vágólapra másolva!
A Földhöz hasonlóan a Szaturnusz óriásholdján is létrejöhet a pazar jelenség. Ám ha egyszer majd arra járunk, "éjjellátó készüléket" kell használnunk, hogy a szivárványokban gyönyörködhessünk.
Vágólapra másolva!

Alig több mint két hónapja annak, hogy a Huygens-űrszonda leereszkedett a Szaturnusz Titán holdjára. A szonda mérési adatai, fényképfelvételei alapján egyértelművé vált, hogy a Titán nedves, csak ott a Földtől eltérően nem víz, hanem folyékony metán az uralkodó folyadék. Javában zajlik és évekig eltart még a mérési adatok minden részletének feldolgozása, értelmezése, de közben a fantázia is szárnyalhat. Végig lehet gondolni, hogy a Földről jól ismert jelenségek hogyan jelentkeznek a Titánon. Például van-e ott is szivárvány, s ha igen, akkor olyan-e, mint a földi?

A szivárványhoz mindössze két dologra van szükség: folyadékcseppekre és fényre. A folyadékcsepp úgy viselkedik, mint egy prizma, színeire bontja a fényt. Ebből a szempontból mindegy, hogy a folyadékcsepp vízből vagy metánból áll-e. A szakértők szerint a Titán felszínén tapasztalt nedvesség a metánesőkből származik, így semmi akadálya annak, hogy időnként és helyenként folyadékcseppekkel legyen tele a légkör. A Nap sugarai is eljutnak a Titánhoz, tehát a szivárvány kialakulásának másik feltétele is adott.

A Titán szivárványa azonban nem pontosan olyan, mint jól ismert és kedvelt földi rokona. A színek sorrendje nem változik, a Titánon is a vörös van kívül és a kék legbelül. A Titánon viszont nagyobb lesz a szivárvány, mert a metán és a víz törésmutatója nem azonos, azaz a metán másként töri a fényt, mint a víz. A napsugárzás sem azonos a két égitesten. Akkor szép, mutatós a szivárvány, ha a Nap közvetlenül rásüt a lebegő cseppekre. A Titán sűrű légköre azonban párás, ködös, így látható fényben ritkán élvezhetnénk szivárványt a Titánon. Az infravörös sugárzás viszont áthatol a Titán légkörén, a Cassini-űrszonda is ezért fényképezte az infravörös tartományban az óriásholdat. A folyadékcsepp-prizma a számunkra láthatatlan infravörös sugárzást is színeire, más-más hullámhosszú összetevőire bontja, és ezeket eltérő mértékben téríti el. A Titánon tehát az infravörös szivárványok lehetnek gyakoriak.

Jéki László