Száguldó csillag galaxisunkban

Vágólapra másolva!
Egy rendkívül nagy sebességgel haladó csillagot azonosítottak, amely idővel elszökhet a Tejútrendszerből. Elképzelhető, hogy nem is a mi galaxisunkban, hanem az egyik szomszédos csillagvárosban született.
Vágólapra másolva!

Az ESO VLT műszereivel egy rendkívül gyorsan haladó csillagot azonosítottak a Tejútrendszerben. A HE0437-5439 jelű égitest a Földhöz viszonyítva 2,6 millió km/h, azaz 722 km/másodperc sebességgel száguld. Ez igen magas érték, nagyobb a galaxisunkra érvényes szökési sebességnél. Eszerint, bár jelenleg a Tejútrendszerben helyezkedik el, idővel el fogja azt hagyni.

A Doradus csillagkép irányában lévő csillag a Tejútrendszer külső, halo nevű gömbszimmetrikus tartományában található. A Napunknál nyolcszor nehezebb, B-színképtípusú égitest felszíni hőmérséklete kb. 20 ezer fok. A becslések alapján mintegy 200 ezer fényévre van a Naptól.

A csillag nagy tömege önmagában is szokatlan, az ekkora tömegű csillagok élettartama ugyanis viszonylag rövid. Mivel a halóban már régóta nem keletkeznek új égitestek, nem várható ott ekkora objektum. Logikusnak látszik a feltételezés: valahonnan máshonnan érkezett mai helyére - ez hatalmas sebessége miatt könnyen el is képzelhető.

A nagy kérdés az, hogy milyen folyamat gyorsította fel. A legegyszerűbb magyarázat szerint az égitest egy kettős rendszer tagja volt. Amennyiben társát valamilyen folyamat (például egy nagy tömegű fekete lyuk gravitációs hatása) elszakította, ennek ellenhatásaként nagy sebességgel kilökődhetett korábbi helyzetéből. Ha viszont a Tejútrendszer centrumában lévő fekete lyuk végezte el ezt a "munkát", akkor a csillag mintegy háromszor annyi idő alatt jutott volna jelenlegi pozíciójába, mint amennyi a várható teljes élettartama. Ez tehát elég valószínűtlen, és mivel a Nagy Magellán-felhőhöz lényegesen közelebb, attól csak 60 ezer fényévre van, elképzelhető, hogy ebből a galaxisból származik

Eszerint viszont az is lehet, hogy egy nagy tömegű fekete lyuk rejtőzik a Nagy Magellán-felhő centrumában is, bár ezt más megfigyelések egyelőre nem erősítették meg. További ötletként felmerült, hogy a csillag két kisebb csillag összeolvadása révén nyerte el jelenlegi nagy tömegét, de ezt nem tartják valószínűnek a szakemberek.