Elkészült a kutya genom eddigi legpontosabb szekvenciája

Vágólapra másolva!
Elkészült a kutya háziasított változatának (Canis familiaris) eddigi legpontosabb, nagy felbontású genomszekvenciája. Ez segíthet annak tisztázásában, hogy mi teszi az egyes kutyafajtákat egymástól nagyon különbözővé és az is kiderül belőle, hogy mely tulajdonságok különítenek el minket alapvetően hűséges társainktól.
Vágólapra másolva!

Az Eric Lander és Kerstin Lindblad-Toh (Broad Institute) vezette kutatócsoport a Nature-ben tette közzé a Tasha névre hallgató, fajtiszta nőstény boxer genetikai állományának befejezett szekvenciáját. Az új szekvencia, mintegy ötször nagyobb felbontással rendelkezik, mint az uszkár, korábban már rendelkezésre álló, vázlatos szekvenciája, amelyet Craig Venter és munkatársai két évvel ezelőtt jelentettek meg a Science hasábjain. A nagyobb felbontás lehetővé teszi, hogy a kutatók az eddigieknél jóval pontosabb adatokhoz jussanak. A kutya génjeinek számát például 19 ezerre becsülik (az embernek kb. 22 ezer génje van). A kutyagének 70%-ának emberi megfelelője is létezik, és nagyjából 5%-uk azonos formában van jelen az emberi genomban is.

A kutya és az ember evolúciós leszármazási vonala nagyjából 95 millió éve különült el egymástól, ami meglepő lehet annak fényében, hogy a legtöbbször milyen szoros kapcsolatban él egymással a két faj. A nagy evolúciós távolság ellenére, körülbelül 360 olyan genetikai rendellenességet (mutációt) tudtak azonosítani a kutya genomban, amely az emberi genomban is megtalálható. Mindkét fajnál jelen vannak továbbá bizonyos betegségek, például a rák, a szívbetegségek és a csípő rendellenes fejlődése. A kutatók elsősorban arra kíváncsiak, hogy a kutya genom szekvencia milyen, eddig nem ismert információkat tud nyújtani ezekről a betegségekről.

Azt is szeretnék megállapítani, hogy mi a genetikai alapja a körülbelül négyszáz kutyafajta között tapasztalható nagyfokú változatosságnak. Arra már fény derült, hogy bizonyos gének, amelyek evolúciója az ember leszármazási vonalában más géneknél gyorsabb ütemben zajlott, a kutya esetében ugyancsak gyorsabban evolválódtak. Ezek közé tartoznak például az agyi funkciókkal kapcsolatos gének. Sokak szerint fennáll annak a lehetősége, hogy az említett gének gyorsabb evolúciója az emberi agy egyedülálló tulajdonságainak kifejlődésében játszott szerepet.

Tasha, a megszekvenált boxer (fotó: Broad Intézet)

"Összességében, az új genomszekvencia a különféle betegségek kutatásában és az egyes kutyafajták genetikai különbségeinek feltárásában jelenti a legnagyobb segítséget" - mondta Ewen Kirkness (The Institute for Genome Research), aki egyaránt részt vett az uszkár és a boxer genetikai állományát feltáró kutatásokban.

A Genome Research c. folyóirat decemberi számának hat tanulmánya például már felhasználta az új szekvencia-adatokat, és más kutyafajták vázlatos adataival kombinálta őket. A tanulmányok további új információkat szolgáltatnak, például a kutyák között előforduló rákbetegségekről vagy arról, hogy mi az egyes fajták csontvázaiban előforduló, méret- és formabeli eltérések genetikai alapja.