Kérdezze április 5-én 14 órakor Dr. Regéczy Nóra őssejtbank-vezető kutatóorvost!

Vágólapra másolva!
Április 5-én (csütörtökön) 14:00 órakor vendégünk lesz Dr. Regéczy Nóra, az Országos Gyógyintézeti Központ köldökzsinórvér őssejtbankjának vezetője, akit a köldökzsinórvér-őssejtek gyűjtésével, tárolásával és felhasználásával kapcsolatban kérdezhetnek.
Vágólapra másolva!

Itt léphet be a Vendégszobába, ahol felteheti kérdéseit vendégünknek

Az Országos Gyógyintézeti Központ Orvosi Biotechnológiai Intézetének munkatársai újabban az őssejtek vizsgálatában értek el jelentős eredményeket. A fő cél a kutatások mielőbbi gyakorlati alkalmazása, ennek szellemében jött létre például az Országos Gyógyintézeti Központ köldökzsinórvér-őssejtbankja. Az őssejtekkel kapcsolatos sorozatunkat az [origo] Babázó rovatában olvashatják.

A kutatók világszerte egyre nagyobb lendülettel vizsgálják azokat a folyamatokat, amelyek meghatározzák az őssejtek szaporodását és fejlődését. E folyamatok mesterséges irányításával elvileg bármilyen sejttípus bármekkora mennyiségben létrehozható. Őssejtek alkalmazásával lehetőség nyílna sérült vagy beteg sejtek, szövetek pótlására, cseréjére, ezáltal a legkülönbözőbb betegségekben szenvedőkön lehetne segíteni. Csak néhány példa: Parkinson- és Alzheimer-kór, különböző idegrendszeri sérülések és az agyvérzés, égési sérülések, érrendszeri- és szívbetegségek, cukorbetegség, reumás betegségek, de az őssejtek reményt nyújtanak majd egy vak vagy lebénult embernek is.

Gyakorlati szempontból igen fontosak a köldökzsinórvérben lévő őssejtek. Ezek kinyerését nem kísérik olyan etikai aggályok, amilyenek az embrionális őssejteknél jellemzőek. Ugyanakkor még sokkal "rugalmasabbak" a felnőtt szervezetben lévő őssejteknél, bár embrionális társaik potenciáját már nem érik el. Mindezek miatt a jövő gyógyászatának alapvető bázisát jelenthetik, de az őssejttranszplantáció forrásaként ma is egyre szélesebb körben alkalmazzák őket, főleg különböző vérképző- és immunrendszeri betegségek kezelésében.

"Napról napra növekszik az őssejt-átültetésre váró betegek és azon betegségek száma, ahol gyógyulást remélhetünk az őssejtektől. Klinikai vizsgálatok folynak autoimmun betegségek őssejt-átültetéssel történő kezelésére. Nagy reménnyel indulva, de még kezdeti fázisban vannak olyan sejtterápiás módszerek, amellyel felnőtt őssejtekből érett szöveti sejtek fejlődnek ki, például szívizomsejtek, idegsejtek vagy a hasnyálmirigy inzulintermelő sejtjei. Ezeket az új, kísérleti gyógyítási módszereket regeneratív medicina néven ismeri az orvostudomány" - mondja Dr. Regéczy Nóra.