Egy hím Rudapithecus combcsontjára bukkantak Rudabányán

Vágólapra másolva!
Újabb értékes leleteket talált az a kutatócsoport, amely a Borsod megyei Rudabányán, a Rudapithecus lelőhelyén folytat ásatásokat. Előkerültek már Rudapithecus- és Anapithecus-fogak, továbbá egy hím Rudapithecus combcsontját is megtalálták.
Vágólapra másolva!

Kordos László professzor, a Magyar Állami Földtani Intézet igazgatója pénteken az MTI-nek elmondta, hogy július közepén vonultak fel a területre, és a munka augusztus 12-ig tart. A földtani intézet a Torontói Egyetemmel együttműködve végzi az ásatásokat, a rudabányai lelőhelyen 22 kanadai diák dolgozik.

Jelenleg azon a helyen ásnak, ahol tavaly abbahagyták a munkát. Már eddig is nagyon gazdag termést eredményeztek az idei munkálatok, hiszen a fogak mellett előkerült az a hím combcsont, amely jól tükrözi az egyed méretét. A professzor magyarázata szerint ez abban újdonság, hogy bár a fogazatra támaszkodva eddig is sejtették, hogy a hím és a nőstény Rudapithecus jelentősen különbözött egymástól méreteit tekintve, erre korábban csak következtetni lehetett. Most a combcsont alapján pontos számításokat végezhetnek: a megtalált állat eredetileg jó negyven kilós egyed lehetett.

Elmondta, hogy a sok eső nehezíti az ásatást. Eredetileg azt tervezték, hogy azon a területen dolgoznak majd, ahol az első lelet az 1970-es években előkerült, de a tavaszi csapadékmennyiség miatt megcsúszott a talaj, így ott egyelőre nem tudnak ásni, mert életveszélyes is lehet. Könnyen elképzelhető, hogy akár éveket is várni kell ezen a részen a földrétegek kiszáradására.

A borsodi település térségében több mint 35 éve zajlanak ásatások, és szinte valamennyi alkalommal jelentős és értékes leletanyagot találtak. Eddig a terület mintegy hatvan százalékát kutatták át, arra törekedve, hogy minél kevesebbet mozgassanak meg a földből, ám a lehető legtöbb információt kapják.

Rudabányán az emberré válás 10 millió évvel ezelőtti időszakában közel száz ősállat között két ősmajomfaj is élt: a Rudapithecus hungaricus, amelyből később, 6-8 millió évvel ezelőtt kialakulhatott az emberhez, valamint a csimpánzhoz és a gorillához vezető leszármazási vonal, illetve az egyelőre rejtélyes Anapithecus hernyaki. Az igazgató szerint Rudabánya az adott időszakból a világ leggazdagabb lelőhelye.

A mindössze 18-szor 20 méteres terület, ahol 1971 óta végeznek ásatásokat, egykor mély völgy volt, szurdokszerű mocsár, ahová a trópusi esők alkalmával a víz lemosta az elhullott állatok tetemeit. Ezért ilyen gazdag a lelőhely, ahol eddig mintegy két és fél száz lelet került elő, köztük több világszenzáció is.