Jégkorszaki elefántcsontgyöngyökre bukkantak a Sváb-Alb barlangjaiban

Vágólapra másolva!
Mintegy 42 ezer éves, elefántcsontból készült gyöngyöket találtak a régészek a Sváb-Alb-hegységnek az UNESCO világörökségi listájára frissen felkerült barlangjaiban.
Vágólapra másolva!

A 40 ritkaság olyan nagy jelentőséggel bír a régió jégkorszakkutatása számára, hogy a 2017-es év leleteként állították ki őket a blaubeureni Őstörténeti Múzeumban - mondta el Nicholas Conard, az ásatások vezetője.

A gyöngyök kiegészítik több baden-württembergi múzeum jégkorszaki művészettel foglalkozó gyűjteményét, melyek az Ach és a Lone folyó völgyében található barlangokból származnak. Az UNESCO hat ilyen lelőhelyet vett fel július 9-én a világörökségek listájára.

Ezek nem egyszerűen az elefántcsontgyöngyök készítésének eddigi legrégebbi bizonyítékai világszerte. A két, esetenként három helyen lyukasztott gyöngyök különleges elkészítési módja eddig egyelőre csak a Sváb-Alb területén ismert. Ez arra utal, hogy az ott élő emberek már 42 ezer éve a csoportazonosság kifejezésére alkalmas ékszert készítettek - mondta el az amerikai kutató, aki a Tübingeni Egyetem őstörténeti kutatóintézetét vezeti.