Páratlan állapotban őrződött meg egy 100 millió éve élt csiga

Vágólapra másolva!
Lágyszöveteivel együtt őrzött meg egy csaknem százmillió évvel ezelőtt élt csigát egy mianmari borostyánkő - számolt be legfrissebb eredményeiről egy paleontológusokból álló nemzetközi kutatócsoport.
Vágólapra másolva!

A Kínai Földtudományi Egyetem munkatársaként dolgozó és a vizsgálatot vezető Hszing Lita szerint a csigafosszíliák többsége csupán a külső meszes vázra korlátozódik.

A szakember szerint a mostani lelet rejti az eddig felfedezett legrégebbi lágyszöveteket, például tapogatókat, amelyeket borostyánkőbe zárt csigák esetében találtak.

A csigát rejtő megkövesedett gyanta a borostyánleletekben gazdag észak-mianmari Hukawng-völgyből származik. A borostyánok különböző típusú lágyszöveteket rejthetnek magukban, értékes információkkal szolgálva a paleontológusok számára. Hszing szerint a mostani fosszília esetében a csiga tapogatói és szemei is tökéletes állapotban maradtak fenn a borostyánban.

Forrás: Xing et al., Cretaceous Research, 2018

A Cretaceous Research című folyóirat internetes oldalán közölt tanulmány kínai, brit, ausztrál és kanadai kutatók együttműködésével készült.

(MTI)